Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Баймакова: Варицелата преминава най-тежко при възрастни, имунокомпрометирани и кърмачета

Д-р Магдалена Баймакова

Варицелата е едно от най-честите инфекциозни вирусни заболявания в детска възраст. В редица случаи ненавременното лечение води до много сериозни усложнения на здравето. В месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ на Радио Благоевград – БНР, специалистът от ВМА – София коментира  източниците на зараза, инкубационен период, бременност и варицела, лечение.
 „Варицелата  е остро вирусно, високо заразно, ваксинопредотвратимо заболяване. Причинява се от високо заразен вирус. Механизмът на предаване е въздушно-капков –т.е. чрез секретите от горните дихателни пътища, както и при директен контакт със съдържимото от обривните единици. Болният човек е източникът на заразата“.
Характерна симптоматика, инкубационен период:
„Инкубационният период е от 11 до 22 дни, средно около 14 дни. Болният е заразен 2 дни преди появата на обривите и през целия период, в който преобладават обривните единици до образуване на крусти. Т.е. около  седмица сме заразни. При част от пациентите имаме предвестници на болестта като общо неразположение, отпадналост, гърлобол, главоболие, лека температура. При други, особено в детска възраст се забелязва появата на обривни единици. Първоначално те обхващат лицето и се разпространяват по цялото тяло, крайниците. Важно за този обрив е, че го търсим и намираме по окосмената част на главата, устната кухина, т.е. по лигавиците. Цялото тяло – отвън и отвътре, е в обриви, които имат много характерна еволюция. Първо започват макули, папули, везикули, пустули понякога и накрая крусти. След всяка една фебрилна реакция и фебрилен пристъп се появяват нови обривни единици. В  един малък кожен участък е възможно да открием всички тези разновидности на еволюцията на обрива. Понякога е възможно да се появи много силно главоболие, отпадналост, неразположение, безапетитие. Възможни са прояви от страна на нервната система – енцефалит, церебелит, развитие на тежки пневмонии. При отделни хора са възможни по-леки форми.“
Варицела при възрастните:
 „Тъй като заболяването е изключително заразно, по данни до 15-годишна възраст  се  преминава през инфекцията, т.е. първичната среща с варицела зостер вируса и развиват клиничната форма на варицелата. По една или друга причина немалка част от възрастните, особено живеещите в динамичния съвременен свят, не са се срещнали с вируса в детска възраст. Като по-възрастни – 30-40, дори 50-годишна възраст, могат да се срещнат с вируса и да развият първична реакция на инфекцията. При по-възрастните лица, имунокомпрометирани, или при малките кърмачета – тежестта на инфекцията е най-голяма.  Когато преминем през инфекцията, след като за първи път сме се срещнали с вируса, той не изчезва от нас, а остава в нашия организъм и при определени ситуации – срив на имунитета, боледуване, може да се реактивира. Но тогава клиничната картина не е така тежка и драматична. Налице са само локални прояви под формата на херпес зостер – с болка, общо неразположение, зачервяване, поява на обрив“.
Лечение на варицела: 
„Пациентът се изолира, тъй като е заразен, подсигуряваме му постелен режим, покой на тялото, овладява се интоксикацията, дехидратацията, приема се течно-кашава храна. Съществуват и противовирусни лекарства за това вирусно заболяване, които са достатъчно ефективни. Но за да има успех при тяхното приложение, трябва възможно най-рано да се включат в терапията. Те са приложими само при възрастните хора, имунокомпрометирани, бременни и малки кърмачета. Не е необходимо всеки да ги приема, а само изброените групи. Децата не приемат противовирусни лекарства, защото при тях клиничната картина е по-леко изявена. Курсът на лечение основно е 5 дни, но в някои случаи е възможно да продължи до 7 дни, има и венозни форми на приложение на противовирусните медикаменти“.
Варицела и бременност:
„Възможно е ако в ранна детска възраст не сме се срещали с вируса.  По време на бременност, както е сега през зимата и е пика на инфекцията, е възможно бременна жена да се разболее. При бременността в началото, т.е. първите  20 седмици, рядко може да се развие конгинитален синдром с хипоплазия на крайници, катаракта, микоцефалия на новороденото. През втория и третия триместър бременната има риск да развие по-тежка вирусна пневмония, а детето херпес зостер в кърмаческа възраст. Най-големия проблем е ако бременната се инфектира около периода на раждане – 5 дни преди, 2 дни след раждането. Тогава е най-тежката изява на варицелата при новороденото и с голям леталитет – около 30 процента. Тогава бебето е напълно беззащитно – получава само вируси, без да има протекция от майката. Ще получи протекция от майката ако тя развие инфекцията 1 до 4 седмици преди раждането -  т.е. тя има достатъчно време да образува антитела и да ги предаде на детето“.
Ваксина при варицела:
„Имаме налична ефикасна жива ваксина, която предпазва от заболяването. В някои страни тя е включена в задължителния имунизационен календар и след нейното въвеждане в тези страни се забелязва намаляване разпространението на инфекцията. При условие, че говорим за антропоноза, т.е. човекът е източник на инфекцията, и е изключително заразно заболяване, единственият начин да се справим с него е чрез ваксинопревенция.“
Д-р Баймакова не подкрепя идеята на родители, които нарочно  водят децата си при заразени, за да преминат през варицелата докато са малки.
„Това донякъде кореспондира с данните, че при децата инфекцията протича по-леко, но нямаме никаква гаранция всяко дете как ще отреагира. Да не забравяме, че е възможно да настъпи по-тежка проява на болестта. Не мисля, че е удачно да излагаме децата си умишлено на зараза“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18