Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови находки откриха археолозите в Акве Калиде

Близо 70 късноантични и средновековни монети са открити при разкопките, които текат в момента на археологически комплекс Акве Калиде - Терма. Една част от тях са сечени в империята на Филип II Македонски и Александър Велики. Останалите монети са на римски императори и византийски василевси, монети на Латинската империя и късна Византия и на османските султани.

Сред находките има и фрагменти от средновековни стъклени гривни, метален пръстен с гема, бронзова закопчалка за книга, различни архитектурни детайли. Открити са още фрагменти от статуарна каменна пластика, които вероятно ще разкрият нови страници от живота на античния градски център и средновековната крепост Акве калиде - Терма.

В северна посока археолозите регистрираха зид с внушителни размери, чиято дебелина достига 3.60 м. Продължава проучването в дълбочина на терена около него. В източна посока продължава разкриването на масивни стени, изградени с представителен квадров градеж. Тези археологически структури се свързват с монументална административна сграда.

До момента са открити многобройни фрагменти от керамични съдове, които се разполагат в голям хронологически диапазон - от късните фази на ранната желязна епоха до XVII век. Между тях има и чернофирнисова керамика, изцяло запазена паница от римската епоха, паница със сграфито украса от XII век и много други. Най-горният пласт е наситен с керамика от късноосманския период - XVIII-XIX век.

Вече трета седмица продължават археологическите проучвания на Късноантичната и средновековна крепост Акве калиде - Терма в кв. Ветрен и по-конкретно в Източния сектор, като пред археолозите стои задачата за проучване на част от терена в дълбочина. Разкрит е каменен зид от V-ти век, северно и южно от който са разположени стопански помещения. Сградите са разрушени от силен пожар, като са запазени голяма част от руините на покривната конструкция. Предстои демонтиране и документиране на запазените останки в самите помещения.

Разкопките се финансират от Община Бургас, а ръководител на екипа е доц.д.н. Димчо Момчилов, със зам.-ръководител - ас. Мирослав Класнаков /РИМ-Бургас/. Освен археолози в проучванията участват и студенти от бургаските университети.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След София-град бургаска област е с най-много държавни имоти с отпаднала необходимост

Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..

публикувано на 18.07.25 в 16:40
снимката е илюстративна

Цените на шофьорските курсове може да се повишат заради нови изисквания

Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..

публикувано на 18.07.25 в 15:30

Почистиха паметника на Левски в Бургас по повод годишнината от рождението

По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..

публикувано на 18.07.25 в 14:40

Бургас чества 188 години от рождението на Васил Левски

Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..

публикувано на 18.07.25 в 14:05

Осигуряват фургон за дядо Тошко, останал без дом след пожара край Бургас

Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата.  В момента той живее на палатка.  И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..

публикувано на 18.07.25 в 14:00

Панагюрското златно съкровище гостува в Царево до края на август

Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..

публикувано на 18.07.25 в 13:30

Нова крайбрежна алея ще свързва Приморско с Маслен нос и Бегликташ

Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..

публикувано на 18.07.25 в 12:30