На първо място сме в Европа по изоставени деца до 3 години
публикувано на 19.09.13 в 14:57
- Интервюта на Н.Колева с Г.Богданов и Н.Ковачева
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
че всяко дете има “право да познава своите родители и да бъде обгрижвано от тях”. Когато детето е изоставено, това право се нарушава. Бебетата и малките деца са в най-голям риск от изоставяне.
Изследванията показват, че изоставянето на деца е една от ключовите причини децата на възраст до 3 години да бъдат настанявани в институции. Сравнение на децата в институции показва, че в Западна Европа само 4% са изоставени, за разлика от 32% деца в институции в Централна и Източна Европа.
Главните причини за изоставянето на деца са бедността и финансовите затруднения, самотното родителство, липса на услуги и ресурси за подкрепа на родителите на деца с увреждания.
В България проучванията показват, че по-голямата част от родителите не искат да изоставят децата си. Само че когато се сблъскат с бедност, болест или социална изолация, те често взимат това решение с мисълта, че действат в интерес на детето.
Страната ни е първо място в Европа по изоставяне на деца на възраст от нула до 3 години.
Георги Богданов от НМД посочи като добър пример за подкрепа на семейства в риск проектозакон, който се обсъжда в Полша и който има за цел развитието на услугата, която предоставят фамилните консултанти. Те ще работят с не повече от 15-20 семейства в своята практика, така че освен социалните помощи, на семействата в затруднение да бъде гарантирана подкрепяща среда от психолог.
Приемната грижа е безспорната алтернатива на настаняването на институция. Англия е добър пример в развитието на приемното родителство.
Страните от Северна Европа като Норвегия и Финландия могат да се похвалят с добре развита система за включване на родителите в образователните институции и обучаването им в моделите на позитивното родителство.
Съветът на Европа има препоръка за насърчаване на позитивното родителство, в която се настоява страните от ЕС да развиват не само универсалните услуги като образование и здравеопазване, но също и специфичните социални услуги.
Жани Ковачева, координатор на проекта „Шарената къща“ даде пример за лошата координация и липсата на добро сътрудничество между отдел „Закрила на детето“ и неправителствената организация, която представлява. Социалните работници са потърсили съдействието й за консултиране на жена, която е поискала да изостави детето си и когато фондацията е била готова с решение - дом за настаняване и месечна финансова помощ - от „Закрила на детето“ са отказали настаняването на жената.
По публикацията работи: Нина Колева
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!