Ивайло Калфин: КСНС за Сирия вече трябваше да бъде проведен

Снимка: Архив
Оценката е на европейската партия, в която членува ГЕРБ и като гледам до голяма степен позицията е изработгена от ГЕРБ. Нормално е една политическа партия от европа да поддържа своя членска партия. Според мен ЕНП за пореден път показа двойни стандарти и не правят услуга на ГЕРБ. Така евродепутатът Ивайло Калфин коментира призива на ЕНП за избори в България в интервю за предаването "Неделя 150".

За оценката на ЕНП за партия "Атака", Калфин каза: Навремето "Атака" гласуваше за ГЕРБ , защото ГЕРБ нямаше достатъчно гласове, а сега обвинението към "Атака" е, че се регистрира в парламента. Аз съм един от тези, които много трайно и постоянно обвиняват "Атака" и смятам, че зад нея не може да има никаква нормална коалиция, но не мога да ги обвиня, че влизат в парламента, след като са избрани. /.../ Дебати имаше в последната сесия на пленарното заседание преди лятото и на този дебат разбрах, че депутатите от ГЕРБ бяха заблудили ЕНП за участието на "Атака". Стана ясно, че участието на "Атака" е свързано с това, че те отиват и се регистрират и праявт кворум, а не правят така, ккато биха искали ГЕРБ да бойкотират парламента. Това доведе до това, че ЕНП трайно и успешно натисна ГЕРБ и направи така, че да влезе в парламента. Това са европейските норми.

По отношение на казуса с посланика на Франция Филип Отие, Калфин коментира: Франция безспорно е партньор на България и френският посланик е представител на една партньорска и близка до България държава. Аз приемам и това, което каза премиера, че трябва да се преразгледа системата за връчване на ордени, но не мисля, че това трябваше да стане по такъв начин. Посланик Отие направи в края на мандата си неща, които не са присъщи за един европейски посланик, но мандатът му като цяло беше успешен. /.../Няма скандал, когато един посланик не получава най-високия държавен орден. Действително трябва да се изработи нов правилник и евентуално, ако се реши, чуждите посланици да получат нещо специално, но това трябва да стане нормално, без да се предизвикват скандали.

По темата Сирия бившият външен министър заяви: Темата Сирия действително трябваше да се обсъди в българския парламент, но има нещо, което васе още липсва в дебата в България и се надявам да се запълни скоро и това е Консултативният съвет за национална сигурност при президента. В НС при нас имаше обсъждане, но там специални данни, разузнавателна информация по-въздържано трябва да се изнасят. КСНС е мястото, в което водещите политици могат да потвърдят национално съгласие за това не дали е ползвано химическо оръжие в Сирия, а кой го е използвал. /.../ КСНС вече трябваше да бъде проведен. Може да се наложи и повече от едно заседание при положение, че излиза нова информация за Сирия. Всяка една институция трябва да си поеме своята роля.

Калфин коментира и ситуацията в Сирия: В Сирия дотам е доведена ситуацията, че да не се прави нищо не е добре, а и каквото и да се направи също няма положителен ефект. Гражданската война в Сирия надмина всякакви граници с използването на абсолютно забранени оръжия. Който и да ги е ползвал - това е недопустимо и тази възможност трябва да бъде пресечена. От друга страна намеса на международната общност в Сирия най-вероятно ще доведе до задълбочаването на сирийския конфликт. Не изключвам военна операция в Сирия. Не зная дали ще има убедителни доказателства, след като ООН представи това, което има. /.../ За мен към този момент такава операция ще нанесе повече вреди, ще усложни положението, отколкото да го реши. /.../Отговорът на ползването на химическото оръжие трябва да бъде еднозначен. Въпросът е в Сирия кой го е използвал, защото в една война, когато са загинали много мирни хора, трудно може да се каже, въпреки че има начин. Може да се стигне и до истината. Въпросът е да бъде отнета възможността на този, който е ползвал такова оръжие, повече да не го ползва.

Калфин обясни, че е изпуснат моментът за говорене за конференции: Нито бунтовниците, нито правителството са готови на подобен жест. В Сирия има елементи свързани с "Ал Кайда", които будят притеснение. Западът не трябва да изпада в ситуация да помага на терористични организации. Ангажиментът на Европа е свързан основно с хуманитарната помощ.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!