Умерената инфлация, а не девалвацията на еврото ще стимулира европейската икономика
Струва ми се, за първи път сме свидетели на съзнателна, провокирана и при това официално обявена девалвация на общоевропейската валута – операция, инсипирирана от ЕЦБ, която цели, най-общо казано, да стимулира европейската икономика.
-
Интервю с финансовия анализатор Светозар Гледачев за стимулирането на европейската икономика
Подчертавайки, че визираме икономиките от еврозоната, започваме разговора с финансовия анализатор Светозар Гледачев.
Светозар Гледачев: Целта е, че след кризата от 2008 година американската икономика отново е във възход – с 3.8 % ръст само за миналата година, докато европейската е с минимален растеж от по-малко 1 процент. Просто, колкото да не се каже, че сме потънали „под нулата”. Българската, като част от европейската – също е с нисък ръст. Точно това е планът на ЕЦБ – грубичко казано „напечатване на пари” - пускат се облигации, чието изкупуване влага повечко пари в обръщение, за да може да се създаде инфлация в Еврозоната. Иначе, в момента тя се радва на дефлация, което за хората с пари е добре, но за икономиките – не е. В Световната икономическа мисъл се смята, че инфлация от около 2% е стимулираща и това е целта на ЕЦБ.
Репортер: Да опростим специфичната терминология на по-разбираем език – какъв ще е реалният ефект ? За хората, за икономиките?
Светозар Гледачев: Еврозоната и Европа изобщо не е единна – промяната ще е положителна за добрите страни като Германия и малко други, но ще е лоша за закъсалите държави като Италия, Гърция, Испания и отчасти Франция. Тоест, тези проблеми няма да се усетят сега, а след определено време, може би година – година и половина. Има опасност това да доведе до още повече „закъсване” на тези икономики и да се наложи да им се отписват кредити. Само че, в дългосрочен план, ако се задържи дълго тази политика, тя ще е вредна за целия ЕС, защото ще свие и покупателната способност и въобще прави „второ-трето дивизионна” европейската икономика.
Репортер: България все още е извън зоната на общоевропейската валута – как тази девалвация резонира у нас, върху обикновения българин?
Светозар Гледачев: Ние също имаме нужда от инфлация, за да имаме растеж. Обаче, в момента, всичики стоки, които са долари – поскъпват. Това е цялата китайска стока, климатици, перални, техника, някои вече се оскъпиха с по 16%, което удря обикновения потребител. Икономиката винаги има две лица – тези, които са теглили кредити в долари (те са малко, впрочем в България) – те ще губят, изобщо, не доларът се покачва – еврото пада. Това е целта на ЕЦБ – за да може да се генерира ръст в икономиката и увеличение на доходите, а не постоянна девалвация на еврото, както става досега.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!