Авторското право трябва да бъде защитено в дигиталната епоха
публикувано на 09.07.15 в 11:12
Разпоредбите на Директивата за авторското право от 2001 г. вече не са в състояние да са в крак с увеличаването на трансграничния културен обмен, улеснен от Интернет. Текущият режим на авторските права пречи на трансграничната обмяна на знания и култура. За да отговори на настоящите предизвикателства, законодателството трябва да се актуализира с текущите практики и хармонизира допълнително.
-
Репортаж за промените в Директивата за авторското право
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Широкият кръг от мерки, които трябва да актуализират авторскоправното законодателство, обобщава българският евродепутат от Европейската народна партия Емил Радев, член на Комисията по правни въпроси към Европейския парламент.
„ЕК в рамките на пакета за цифров пазар възнамерява да модернизира правната рамка за авторското право. Реформите следва да допринесат за по- нататъшното развитие на технологиите, културния обмен и подобряване на правната сигурност в творческия сектор ”, каза евродепутатът.
Радев коментира още, че различните варианти за избор кои изключения и ограничения да се приложат могат да са “препятствие” пред функционирането на единния пазар и да доведат до правна несигурност. Той е за единен режим на авторското право, но при осигурен баланс между интересите на авторите и достъпа на потребителите до културното многообразие. Показателен пример за необходимостта от адаптиране е въпросът за това как или дали да бъдат защитени произведения на архитектурата на обществени места, посочи той.
Идеите за осъвременяване на защитата на авторските права в дигиталната епоха и улесняване на достъпа на гражданите до културното многообразие на Европа Европейският парламент ще обсъди и гласува на сесията на 9 юли.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!