Конференция за нивото на финансова грамотност в България и Европа

Автор:



Само 35% от българите са финансово грамотни, разкрива проучване за финансовата грамотност по света.
С това равнище страната ни е под средното ниво за Европейския съюз и сред последните в него по този показател.
Нивата на финансова грамотност варират значително между различните страни членки на Европейския съюз. Средно 52 на сто от гражданите на ЕС са финансово грамотни, като най-добре се представят тези в Северна Европа. Дания, Германия, Холандия и Швеция са с най-висока финансова грамотност в Евросъюза - поне 65 на сто от пълнолетните им граждани са финансово грамотни.
В Южна Европа нивата са значително по-ниски. В Гърция и Испания например нивото е съответно 45% и 49%. В Италия и Португалия също се наблюдават ниски равнища.
Финансовата грамотност е слаба и сред страните, които се присъединиха към ЕС през 2004 г., и след това. В Кипър нивото е същото като в България - 35%, а в Румъния е регистрирано най-ниското равнище в рамките на ЕС - 22 на сто.
В световен мащаб България попада по средата на класацията на 72-ро място от 144 държави в компанията на страни като Шри Ланка, Доминиканската република, Коста Рика, Малави, Габон, Кот Д'Ивоар, Бразилия и Кипър.
Финансовата грамотност се измерва с въпроси по четири основни теми при вземането на финансови решения - познания за лихвени проценти, сложна (капитализирана) лихва, инфлация и диверсификация на риска.
Само 20% от българите са отговорили правилно на въпроса за диверсификация на риска, 58% - на въпроса за инфлацията, 60% - за лихвата, и 40% за сложната лихва.
В България, Хърватска, Чехия, Италия, Латвия, Полша, Португалия, Словакия и Испания 50% или по-малко от хората, които имат кредит от банка или друга финансова инситтуция, са отговорили правилно на въпроса за сложната лихва.
Според Росица Вартоник,  председател  на фондация „Инициатива за финансова грамотност“, резултатите от подобни проучвания показват необходимостта от целенасочена работа в тази сфера, обучения в посока на това важно житейско умение, необходимост от изготвяне на планове за работа с различни възрастови и функционални групи, неразделно развиване на обща гражданска и потребителска култура, част от която е и финансовата грамотност

Още европейски новини:

www.euranetplus-inside.eu




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!