Престъпленията от омраза в страните от ЕС
публикувано на 20.05.16 в 14:08
-
Интервю на Валерия Николова с Маргарита Илиева
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Въпреки усилията на държавите членки на ЕС за борба срещу дискриминацията и нетолерантността, в които се включват престъпленията, породени от омраза, наличните данни сочат, че ситуацията не се подобрява. Вместо това през последните няколко години се наблюдават както продължаващи, така и възобновени форми на нарушения на основните права на лица, живеещи в ЕС, посредством словесни и физически нападения и дори убийства, мотивирани от предразсъдъци.
Хартата на основните права на Европейския съюз забранява дискриминацията, с което задължава държавите членки на ЕС да се борят срещу престъпления, мотивирани от расизъм, ксенофобия, религиозна нетолерантност или от увреждане, сексуална ориентация или полова идентичност на дадено лице.
Необходима е повече политическа воля от страна на изпълнителните органи на държавите членки на ЕС за борба с широко разпространените предразсъдъци срещу определени групи и за обезщетяване на вредите, причинени в резултат на тези нагласи, на жертвите на престъпления, както и на други членове на същите групи и обществото като цяло. Твърде много хора в ЕС стават жертви на насилие само поради своите предполагаеми и/или действителни: произход, убеждения, начин на живот или външен вид.
Често явление ли са престъпленията от омраза в България? По темата говори адвокат Маргарита Илиева, директор на правната програма на Българския хелзински комитет, международно признат експерт по антидискриминационно право. Член е за България в Европейската мрежа на независимите експерти по недискриминация при Европейската комисия.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!