ЕП изяснява правилата за лицензиране на оръжията, засилва предпазните мерки



Достъпът до оръжие на територията на ЕС започва да се осъзнава като сериозен проблем. 18 годишният стрелец в мола Олимпия в Мюнхен, който уби 9 души си  е набавил оръжието през интернет като театрален реквизит. ЕП още преди този последен случай започна да разработва нови правила за лицензиране и мерки, които да затруднят превръщането на оръжията с халосни патрони и газовите пистолети в бойни оръжия. По-строг контрол върху оръжията се залага в измененията, внесени от Комисията по вътрешен пазар преди седмица /на 13 юли/ към проекта за актуализация на Директивата на ЕС за огнестрелното оръжие. (http://www.europarl.europa.eu/committees/en/imco/subject-files.html?id=20160209CDT00521)  Евродепутатите искат да затворят правната вратичка, която стана очевидна след миналогодишните терористични нападения в Париж. Това се казва в разпространената от ЕП информация по движенията на измененията в Директивата на ЕС за огнестрелните оръжия, която е в сила от 1991 година и е актуализирана през 2008 г., Тази Директива определя условията, при които частни лица могат законно да придобиват и притежават оръжия или да ги транспортират в друга държава членка на ЕС.

Вики Форд от Групата на европейските консерватори и реформисти, евродепутат от великобритания агитира за промените в директивата изразени в ЕП така:

В този списък  на точките за гласуване ние се опитахме да отговорим на опасенията, изразени от гражданите, за да ги уверим, че те могат да продължат със своите спортни и ловни; както и музейните дейности по съхранение на оръжия като същевременно вземаме под внимание, факта, че една врата в европейските закони  за оръжията е дала възможност пистолети с халосни патрони и акустични огнестрелните оръжия да бъдат използвани в терористични атаки като тези срещу Charlie Hebdo. Гарантира, че в предолженията ни намираме изход за тези опасения и че тези дейностите по използване на оръжия с халосни патрони ще бъдат продължени с разрешения, които ще бъде дадени през държави-членки.

Законодателната резолюция беше одобрена в парламентарната комисия с 27 гласа „за“, 10 „против“ и един „въздържал се“. На практика това е мандат за евродепутатите да започнат преговори със Съвета на министрите на ЕС след лятната ваканция. След това преговарящият екип на Парламента, воден от г-жа Форд, ще започне дискусии със словашкото председателство на Съвета.

Каква е ситуацията в България?

На запитването от предаването "Хоризон до обед", МВР отговори със статистически данни - към 30 юни 2016г. са издадени 162 432 удостоверения съгласно Закона за оръжията по чл.54, ал.4. Притегателите на тези удостоверения са в три категории - български граждани, граждани на други държави-членки на ЕС и граждани на трети страни със статут на постоянно пребиваващи у нас. 133 180 са газово-сигналните оръжия, 53 199 са пневматичните оръжия с определената в закона кинетична енергия.

Проверката на прокуратурата по отношение на оръжията от преди седмица показа, че психично болни продължават да са законно въоръжени у нас, и че не се случва отнемане на разрешения, дори след влезли в сила осъдителни присъди. Това констатира Върховната административна прокуратура (ВАП) след последната проверка за контрола на оръжията, тъй като такава беше правена преди 2 години след случая в Лясковец, при който психично болният бизнесмен Петко Петков застреля баретата Емил Шарков с ловна пушка.

По българските измерения на идеите, които залягат в промяната на Директивата за оръжията на ЕС  говорим с оръжеен търговец и с главния секретар на Националноото ловно-риболовно сдружение.



Още европейски новини:

www.euranetplus-inside.eu




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!