Европа инвестира финанси и научен потенциал за повече сигурност
ЕК предложи обособяването на европейски отбранителен фонд. Този фонд предвижда съвместната разработка на нови отбранителни технологии в ЕС и общото купуване на отбранителна техника.
-
Репортаж на Михаил Миховски от Радио Пловдив
Това не е предложение за създаване на европейска армия, нито на единно европейско военно командване - уточни върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини. Представяме предложение, което ще подпомогне НАТО и ще направи организацията по-силна, добави тя.
Предвижда се бюджетът на ЕС за догодина да отдели 25 милиона евро за изследвания в областта на отбраната. До 2020 г. предоставените средства може да достигнат общо 90 милиона евро.
ЕК възнамерява да предложи и обособена програма за научни изследвания в областта на отбраната с приблизителен бюджет от 500 милиона евро годишно. По изчисления, цитирани от ЕК, липсата на сътрудничество между държавите от ЕС в областта на отбраната и сигурността струва между 25 милиарда и 100 милиарда евро годишно.
Нестабилната ситуация в страните около Европа изисква обединяване на усилията на страните в ЕС за гарантиране на европейската сигурност, настояха депутатите в ЕП в два доклада по въпросите на отбраната, приети на пленарната сесия през ноември.
Доколко създаването на Европейски съюз за отбрана е реалистично в близкото бъдеще, коментира евродепутатът Емил Радев:
„Главната цел е да обединим ресурсите си за стабилно сътрудничество по въпросите на отбраната и сигурността“. Европа е изправена пред ред предизвикателства във външен план, сред които са агресивната политика на Русия, конфликтите в Близкия Изток и Северна Африка, миграционната вълна и заплахите от тероризъм. Опасенията са, че новата администрация в САЩ ще намали американския ангажимент към европейската сигурност. Социологическо проучване показва, че две трети от европейците искат ЕС да се намеси по-активно в сферата на сигурността и отбраната.
В отделен доклад, приет на 23 ноември, Парламентът заявява, че е необходимо съществено преразглеждане на Общата политика за сигурност и отбрана, за да може ЕС и държавите-членки да допринасят в решаваща степен за сигурността на Съюза, за управлението на международните кризи и за утвърждаването на стратегическата автономност на ЕС.
По време на пленарната сесия през декември се очаква ЕП отново да повдигне темата преди срещата на държавните ръководители на ЕС на 15-16 декември, където ще се обсъжда засилването на сътрудничеството в ЕС относно външната сигурност и отбраната.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!