Ингрид Шикова: Най-голям шанс да оглавят ЕП имат кандидатите на ЕНП, ССД и АЛДЕ

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Преподавателят по Европейстика проф. Ингрид Шикова обясни, че след социалиста Мартин Шулц ще има истинско състезание за поста председател на ЕП, след като двете най-големи групи в ЕП - на ЕНП и ССД нямат уговорка за размяна. Досега петгодишния мандат се разделяше на две половини, в които двете най-големи партии се редуваха. Тъй като Лисабонският договор даде много по-големи правомощия на ЕП, всяка партия има амбицията да спечели поста на председателя.


Според проф. Шикова трима са кандидатите с най-големи шансове - Антонио Таяни от ЕНП, Джани Питела от ССД и Ги Верховстат от АЛДЕ.

Гласуването е тайно, с интегрална бюлетина, в която евродепутатите отбелязват предпочитания от тях кандидат. Печели този, който събере 50% + 1 от гласовете. Ако това не се случи на първи тур, следват още два. Ако и тогава няма избран, двамата кандидати с най-много гласове отиват на четвърти тур, където печели този, за който има подадени най-много гласове. Интересно е, че ако в този заключителен тур двамата кандидати съберат равен брой бюлетини, печели онзи, който е по-възрастен.

Проф. Шикова се позова на социологическо проучване, според което на първи тур за Джани Питела могат да гласуват 192 депутати, а за Антонио Питела - 216. Това, което противопоставя двамата кандидати е, че Таяни е представител на консервативната политика, която е за ограничения в бюджетните разходи, а Питела е за повече социални политики и работни места.

Лобюпитен факт е, че Великобритания, която гласува за Брексит, има кандидат за поста, а Хелга Стевенс от Белгия би била първия глухоням председател на ЕП, ако бъде избрана. Но шансовете ѝ са нищожни.

Между туровете могат да се сменят кандидатури, да се издигат нови кандидати, да се постигнат политически договорки за коалиции, така че изненади са възможни.  Но финалният сблъсък ще е между Таяни и Питела.

В коментар на думите на новия американски президент Доналд Тръмп, че „ЕС ще продължава да се разпада, а Брекзитът ще се окаже велико нещо“, проф. Ингрид Шикова категорично смята, че това не може да се случи.

Може би му се иска на Тръмп така да се случи, но едно такова изказване по-скоро ще консолидира ЕС. Тук споровете се решават на масата. Може би за САЩ е изгодно да няма силна и обединена Европа, но ние изповядваме девиза, който е на фасадата на нашето Народно събрание, но и на белгийския парламент - Съединението прави силата!

Още европейски новини на: www.euranetplus-inside.eu.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!