Проектът Махима подпомага ранната диагностика на рак на гърдата
-
Репортаж на Гергана Хрисчева
Участват и студенти от Техническия университет които се занимават с компютърното моделиране. Главната им цел по този проект е да използват компютърни модели за създаване и изучаване на нови техники за откриване на рак на гърдата, защото Махмира работи в областта на биомедицинските нови технолгии:
"Това , което наистина финансира ЕК, е че стимулира нашите научни постижения. Идеята е да бъдем конкурентноспособни на всичките тези научни организации, които са в Западна Европа.В каквато и да е област може да бъде проектът, иновацията, стига наистина екипът, които работи, да бъде инвативен.В резултат на това, проектът беше оценен доста високо и ние наистина сме щастливи, че в научната част взе максималните пет точки от пет и затова и затова бяхме длъжни този порект да бъде докрай изпълнен успешно. В нашия случай новата техника се нарича "фазово контрастна мамография."
Клиничното приложение на проекта може да се случи през 2020 година и на това се надяват работещите по проекта, защото тогава освен мамографията ще се използава новият метод, казва още доц. Близнакова:
"Проектът Махима е свързан с моделирането на триизмерни модели на рак на гърдата, които са най-вече с неправилна форма, това са злокачествените модели. Мотивацията е тази статистика, че на всеки 19 секунди някъде в света някоя жена разбира, че има рак на гърдата. Ние можем да класифицираме всяка една тъкан от това изображение и наистина това е целта."
Заместник - председателят на Представителството на Европейската комисия в България Христо Христов заяви:
"Всички тези резултати са постигнати с европейско финансиране, в случая 100 % възлизащо на един милион евро. За следващия програмен период 2021 - 2027 година предложението на ЕК е програмата, която ще финансира научните иизследвания и иновациите "Хоризонт Европа", бюджетът й почти да се удвои до 100 милиарда евро за седемгодишния период. Затова ние продължаваме да подканяме националните лидери доколкото може по-скоро да постигнат съгласие по нашето предложение за многогодишна финансова рамка. Очакванията ни са, че тези пари, когато бъдат вложени ще доведат до възвращаемост 11 пъти. Такива проекти дават възможност на младите хора да останат в България, някои хора да се върнат в България, да получат необходимия тренинг, когато става въпрос за по-млади учени, а ние силно залагаме и на интегрирания подход. С тези проекти не може да се купува апаратура, но по програма "Региони в растеж", да кажем, Университетът във Варна може да кандидатства, да спечели оборудване и вече имайки научния потенциал, да продължи да участва в други проекти и да ги реализира."
ЕС инвестира в здравни проекти, като MaXIМА, защото те позволяват на учените да осъществяват идеите си и да решават едни от най-важните въпроси на обществото.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!