Eвропейският съюз и Китай с инвестиционно споразумение за сътрудничество
-
Обобщение на Георги Марков - пр.''Хоризонт''
Диалогът между Европейския съюз и Китай ще продължи и през 2021 г. Тази готовност беше декларирана от лидерите на съюза след постигането на инвестиционна сделка между тях, от която се очаква европейските компании да получат по- широк достъп до китайските пазари и да спомогне за възстановяването на небалансираните според Европа икономически връзки. Договореността между Брюксел и Пекин се смята за част от новите отношения на Европейския съюз с Китай, на който съюзът гледа и като на партньор в редица области, но и като на системен конкурент. Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел коментира:
„Китай е ключов глобален партньор в намаляването на парниковите газове и борбата с климатичните промени. И ние го насърчаваме да бъде още по-амбициозен. Търговията може да активизира икономическото ни възстановяване, но искаме повече справедливост.“
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви в Туитър, че Всеобхватното споразумение за инвестиции между Евросъюза и Пекин ще донесе по-балансирана търговия и повече бизнес възможности.
„Европейският съюз разполага с най-големия единен пазар в света. Ние сме отворени за бизнес, но сме привързани към реципрочност, равни условия и ценности. Европейският съюз и Китай приключиха по принцип преговори за инвестиционно споразумение.“
Според Урсула Фон Дер Лайен:
„Споразумението ще осигури за европейските инвеститори достъп до китайския пазар за европейските инвеститори, а това ще позволи на нашия бизнес да расте и да създава работни места.“
А, изпълнителният заместник-председател на Европейската комисия Валдис Домбровскис заяви:
„Тази сделка ще даде на европейския бизнес голям тласък на един от най-големите и бързо развиващите се пазари в света, като им помогне да работят и да се конкурират в Китай.“
Общо остава мнението, че след приключването на пандемията от коронавируса светът ще се нуждае от отношенията между Европейския съюз и Китай, за да стане по-силен, както отбеляза председателят на комисията Урсула Фон Дер Лайен, а председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви:
„Като глобални играчи Европейският съюз и Китай имат глобални отговори. Covid-19 остава сериозна заплаха и само колективните действия ще ни помогнат да изпратим този вирус в учебниците по история.“
Споразумението между Европейския съюз и Китай е в процес на договаряне от седем години, а очакванията са то да влезе в сила през 2022 година. Предвижда се документът да спомогне за възможността чужди инвеститори да имат достъп до китайския пазар, а от друга да ограничи рисковете за Китай, произтичащи от европейската позиция за китайски инвестиции в Европа. Очаква се и да ограничи някои политики на Пекин, за които Европа и Съединените щати смятат, че нарушават пазарната конкуренция.
Президентът на Китай Си Цзинпин коментира , че инвестиционна сделка с Европейския съюз ще предложи по-големи пазари и по-добра бизнес среда за китайските и европейските инвестиции и че споразумението показва решителността и увереността на страната му да се отвори към света, като това по думите му ще стимулира световната икономика след възстановяването и от пандемията от Covid-19 и ще се насърчи икономическата глобализация и свободната търговия.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!