Учредяване на Конференция за бъдещето на Европа

Председателят на Парламента Давид Сасоли, португалският министър-председател Антониу Коща от името на Съвета на ЕС и председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен положиха подписи на церемония, която се проведе на 10 март за учредяване на Конференция за бъдещето на Европа. Какво цели Конференцията за бъдещето на Европа, какви мерки се предприемат и защо е нужна, коментира евродепутатът Александър Йорданов:

„Конференцията си поставя за цел да предостави на гражданите по-голяма роля при оформяне на политиките на ЕС. Това би трябвало да бъде един своеобразен форум за открит дебат с европейците по въпроси, които засягат пряко тяхното ежедневие. Интересно е това, което сподели госпожа Урсула фон дер Лайен, която очаква в Европа така да се живее, че европейците, гражданите да казват как трябва да изглежда нашия общ дом и европейските политици да се вслушват в исканията им и да действат за тяхното реализиране. Разбира се има въпроси, които са формулирани в списък, които трябва да бъдат обсъдени от Конференцията за бъдещето на Европа. Това са теми, като: здравеопазването, изменението на климата, социалната справедливост, цифровата трансформация, ролята на ЕС в света, начините за укрепване на демократичните процеси в страните членки. Тези теми, практически, съвпадат с водещите приоритети на ЕС.“

Какво показва проучването проведено в ЕС, в каква насока са отговорите на гражданите?

„Гражданите очакват да имат подчертана роля в очертаването на визията за развитието на ЕС. Същевременно е факт, поне към момента, политиците са тези, които предлагат решенията и водят реално политиката на промени или на отказ от промени в някои отношения. И тук е въпроса за механизма по който тази Конференция, която ще има различни форми, като пленарни заседания, като така напечената „агора на гражданите“, ще успее да събере различните мнения, различните усещания на хората в Европа и да ги канализира в определена посока. Важно е как ще бъдат подбирани участниците в Конференцията. Дали това ще бъдат само представители на граждански организации или ще има и граждани, които не участват в неправителствените, в гражданските организации. Така че много въпроси остават открити и заедно с оптимизма, за това че гражданите могат да решават бъдещето на Европа, да чертаят проекти за това бъдеще, да променят към по-голямо единство и обединение ЕС, съществува и скептицизма, недоверието и разочарованието в някои аспекти от редица решения, които в този период се взимаха от ЕС.“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!