На прага на скъпия отоплителен сезон в Европа – как отделни страни членки реагират на ценовия енергиен шок

Снимка: БГНЕС


Шоковото поскъпване на тока и газа поставиха на изпитание цяла Европа, която се готвеше усилено за възстановяване след пандемията и която води политика за енергиен преход. Причините за високите цени са много и различни - от една страна, ниското производство на газ в Европейския съюз, ограничените доставки на руски газ, увеличеното азиатско търсене на втечнен природен газ заради възстановяването, и от друга, ниското производство на възобновяема електроенергия в Европа и високите цени на въглерода. Напрежението на енергийното поле свари едни страни членки по-подготвени да преодолеят кризата от други. В Германия отчитат някакво мълчание за постоянното увеличаване на цената на електроенергията, констатират немските медии като политическият коментар е сведен до необходимостта от повече възобновяеми източници. В Унгария предизборно въпросът е сведен до няколко аспекта, обяснява журналистът от Унгарското обществено радио Балаж Нараи:

"Първият аспект е сигурното и достъпно енергийно снабдяване за домакинствата. То се основава на важно решение, взето от правителството през 2014 г., с което се  фиксираха цените на газ, електричество и вода за домакинствата. Това доведе до факта, че в Унгария цената на тока е една от най-ниските за домакинствата в Европа. Властите в Унгария наскоро подписаха и 15-годишен  договор с руската компания "Газпром" за доставка на газ. Договорът е за около 4,5 милиарда кубически метра годишно, което е приблизително равностойно на потреблението у нас."

Кризата принуди редица европейски правителства да се изправят пред енергийната си зависимост и да търсят решения. Журалистът Прийт Варе от частното радио КUKU в Естония смята, че възобновяемата енергия може да бъде пътят напред пред Балтийската страна

Цената на електроенергията е гореща тема в Естония. За щастие, подобно на другите балтийски държави, страната ни не зависи от Русия, ние не купуваме директно от нея, а през Финландия. И този внос ще приключи през 2025 г. Но този скок в цените на тока и газа е възможност за правителството да обмисли развитие на производството на зелена енергия. Например, говори се за изграждане на вятърни паркове в Балтийско море, които биха могли да покрият поне половината от нуждите на Естония от електроенергия."

Гърция вече е предприела мерки за защита на своите граждани от икономическото отражение на високите цени на тока и газа, информира журналистът от ТВ "Скай" Никос Андрицос:

"Гръцкото правителство насърчава увеличаването на подоходния критерий за надбавка за отопление, с цел да се създаде защитен щит за 85 % от домакинствата в страната, които са засегнати от повишаването на цените на тока. Според източници на ТВ "Скай", новите критерии за доход ще бъдат увеличени тази година с 20 до 30 на сто, в сравнение с миналата година, докато други видове горива, освен петрола, ще бъдат субсидирани."

За гражданите на редица държави членки на ЕС, обаче, перспективите ще бъдат мрачни, като за тези  в Полша - предупреждава Моника Сушек от Полското обществено радио:

"Скъпа есен и зима очаква Полша. Ще плащаме над 7 процента повече за газ. А сметките за ток може да са с до 20 % по-високи. Разходите за отопление също ще се увеличат и това е само началото на увеличението. В Полша това е третото увеличение за тази година. То ще обхване над 7 милиона домакинства."

За "Евранет +": Виолета Ашикова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!