Илхан Кючюк: Филантропията може да бъде начин, по който европейската солидарност да се прояви
публикувано на 04.11.21 в 08:30
-
За „Евранет плюс“ Росица Александрова, програма „Христо Ботев“
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Преди дни в Европейския парламент се проведе разискване за необходимостта от създаването на европейски „единен пазар за филантропия“, участие в него взе и българския евродепутат Илхан Кючюк.
„Това е тема, по която работим от доста време с колегите ми от Европейския парламент. Настоятелно комуникираме с Европейската комисия и Европейския съвет, защото видя се, че по време на криза, особено в ситуация на усложнени отношения на комуникиране, точно филантропията и хората, които стоят зад идеята за филантропството свършиха много работа. Въпреки всички ограничения, които имат, те показаха, че могат да бъдат движещ мотор на европейските общества.
Видя се, че има два големи въпроса, които стоят пред филантропите. Единият е непризнаването на отделни регистрации, да кажем имате регистрация в Германия и в същото време трябва да бъдете регистриран и в България. Това трябва да бъде премахнато, за да могат тези изкуствени бариери да отпаднат окончателно. Вторият въпрос, който е от много съществено значение, е по-голямата помощ, по-голямото сътрудничество с всички европейски институции, за да може да се създаде такъв пазар. Отпадането на бюрокрацията и създаването на нови възможности, за да може да бъде развит потенциала на филантропията.“
Според Илхан Кючюк филантропията носи важен социален капитал и допълни че: „когато едно общество забогатява то има отговорност да връща към по-бедната част на обществото своята добавена стойност. Точно такава е идеята на филантропията, наистина да изпълни ЕС със смисъл изречението „Никой няма да бъде изоставен“. Филантропията може да бъде един от начините, по който европейската солидарност да се прояви.“
Относно нещата, които трябва да се променят, за да се случва филантропията по-лесно Илхан Кючюк добави:
„Правната рамка трябва да бъде унифицирана, трябва да бъдат създадени доста по-гъвкави мрежи за комуникация, защото те ще дадат възможност на филантропите да участват в различни програми и да развият своя потенциал.“
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!