Европейска гаранция за детето цели намаляне на броя бедни деца с поне 5 млн.
Близо 19 млн. деца в ЕС, по официални данни, живеят на границата на бедността. От 1 януари в съюза се прилага Европейска гаранция за детето, която цели броят на децата, които са в риск от бедност в границите на ЕС, да бъде намален с 5 млн. Предвижда се до 2030 г. всяко дете в страните членки да има поне едно здравословно хранене на ден, достъп до социални услуги, образование, транспорт и др.
Резултатите от прилагането на гаранцията за детето са вече видими у нас. България беше една от седемте страни, в която проектът за европейската гаранция се реализира пилотно. За първата година от прилагането на Европейската гаранция за детето само в България са подпомогнати 10 200 деца, 3 665 родители и други възрастни, полагащи грижи за децата.
Работи се в 10 общини в три области, уточнява Мария Златарева, директор Политики и програми в УНИЦЕФ България, която ръководи проекта в България.
"За реализацията на проекта вече са отделени 140 млн. евро по линия на Европейската комисия. Ще има и национални финансирания. Едно от пет деца в ЕС е заплашено от бедност. Точни данни за България няма. У нас се цели да бъдат обхванати 200 хил. деца, както и семействата им."
-
Репортаж на Доротея Николова
"Европейска гаранция си поставя за цел бедните деца да имат достъп до училищните дейности, включително участие в училищни пътувания и спорт, развлечения и културни дейности, както и здравна превенция", казва Лусия Дурис Ничолсонова, евродепутат от Румъния.
"През 2019 г. над 91 милиона бяха изложени на риск от бедност или социално изключване, което е с около 3,4 милиона души по-малко в сравнение с предходната година, но въпреки това рискът от социално изключване и бедност за деца под 18 години остава изключително висок, а COVID- 19 пандемията и нейните драматични социални и икономически последици поставиха националните системи за здравеопазване, образование и социална защита под безпрецедентен натиск, оставяйки милиони деца и техните семейства в несигурни социално-икономически ситуации. По-специално, домакинствата с деца от групи в неравностойно положение са били непропорционално засегнати от последиците от продължаващата криза."
"Съществува и въпросът за общностите, които страдат най-много от изключване и особено децата от тези общности, страдащи от изключване. Всички знаем също, че настоящата криза засяга особено децата и семействата от неравностойно положение, но също и семействата, които са загубили доходите си, и семействата с един родител. Тъй като искаме да изградим по-добра и по-справедлива Европа, трябва да се справим с неравенствата, бедността и социалното изключване в техните корени. Трябва да прекъснем цикъла на неравностойно положение между поколенията и да инвестираме в децата сега, в тяхното благополучие и в равните им възможности, за да защитим тяхното икономическо и социално и, бих казал, лично бъдеще, но също и нашето бъдеще, нашето колективно бъдеще. Европейската гаранция за деца е само част от цялостния отговор."
Европейската гаранция за детето е идея на Европейския парламент от 2015 г.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!