ЕЦБ: Гръцката криза може да навреди на кредитните условия в еврозоната

Витор Констанцио от ЕЦБ

Европейската централна банка засили натиска върху Гърция, предполагайки, че ако страната не постигне в скоро време споразумение с нейните кредитори, това рискува да влоши кредитните условия и в някои от другите партньори от еврозоната.

До този момент реакциите на финансовите пазари на събитията в Гърция бяха доста сдържани, но при липса на бързо споразумение може да се материализира рискът от възходяща корекция на рисковата премия в останалите по-уязвими страни от еврозоната, заяви ЕЦБ при представяне на своя шестмесечен Преглед за финансова стабилност.

Очакванията за риск от неплатежоспособност (фалит) на Гърция нараснаха рязко на фона на повишената политическа несигурност, се посочва в доклада.

Страната продължава да се мъчи да постигне споразумение с нейните кредитори от ЕС и МВФ и докато гръцките лидери заявяват, че споразумението е близо, редица европейски представители, в т.ч. и германският финансов министър Волфганг Шойбле, поставят под съмнение техния оптимизъм.

В днешният доклад на ЕЦБ също така се казва, че перспективата за нисък номинален икономически растеж остава основен фактор, подчертаващ настоящите предизвикателства пред финансовата стабилност в еврозоната.

ЕЦБ отново подчерта необходимостта от структурни промени, посочвайки, че докато провежданата парична политика може да подкрепи условията за икономически растеж, други политики, като например структурните реформи са необходими, за да укрепят устойчивия икономически растеж в еврозоната.

Вицепрезидентът на ЕЦБ Витор Констанцио заяви днес пред репортери, че се е подобрила ситуацията на финансова стабилност в Европа и може да се каже, че нашите политики работят.

През март, ЕЦБ започна широкообхватна програма за покупки на активи, известна като "количествено облекчение", купувайки всеки месец държавни облигации за около 60 млрд. евро в опит да подкрепи инфлацията в еврозоната.

Г-н Констанцио също така заяви, че е убеден, че Гърция няма да излезе от еврото. Една страна не може законово да бъде експулсирана от единния валутен, отбеляза той, като добави, че нараства дела на гръцките граждани, които са заявили, че искат да останат в еврозоната.

Той отбеляза, че няма автоматична връзка между евентуално изпадане на гръцкото правителство в неплатежоспособност и платежоспособността на гръцките банки, добавяйки, че делът на гръцките държавни облигации в общия банков капитал е относително малък.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10