Активността в промишления сектор на Китай се сви през януари за шести пореден месец, достигайки най-ниско ниво от близо три и половина години насам, което е знак, че втората по сила икономика в света продължава да изпитва сериозни затруднения и в началото на настоящата година, предполагайки че властите в Пекин ще трябва да предприемат нови стимулиращи мерки.
Според китайската официална статистика промишленият PMI индекс се понижи през януари до 49,4 пункта от 49,7 пункта в края на 2015-а при прогноза за по-сдържано понижение до 49,6 пункта. Това представлява свиване на промишлената активност в Китай за шести пореден месец (задържане на индекса по важното ниво от 50 пункта) и най-ниско ниво на индекса от август 2012-а година.
Поредно влошаване на бизнес активността отчита и последно проучване на компанията Caixin Media Co. и на агенция Markit, според което индексът PMI в промишлената сфера се повиши през януари до 48,4 пункта от 48,2 пункта през декември и очаквания за спад до 48,0 пункта, но остава в негативна територия (под важното ниво от 50 пункта) за единадесети пореден месец.
Междувременно индексът PMI на китайската официална статистика, измерващ активността в сферата на услугите, се понижи в началото на настоящата година до 53,5 пункта от 54,4 пункта през декември.
С оглед на рязкото влошаване на промишлената активност в Китай от средата на миналата година насам, секторът на услугите остава ключов източник за икономическия растеж и за трудовата заетост в страната, като анализатори и икономисти ще продължат да следят внимателно дали този важен за китайската икономика сектор ще остане в експанзия и през настоящата година.
Икономиката на Китай нарасна с едва 6,9% през 2015-а година - най-слабо темпо на растеж от 25 години насам, добавяйки допълнителен натиск върху управляващите, които вече изпитват сериозни проблеми в опитите да възстановят доверието на инвеститорите на фона на неотдавнашните сривове на китайския фондов пазар и рязката обезценка на юана.
Според някои анализатори обаче, PMI проучванията за януари може би са негативно повлияни от чисто сезонни фактори, тъй като по принцип има забавяне на бизнес активността в седмиците преди празнeнствата за Лунната нова година, която през настоящата година започва на 8-и февруари.
Днешните слаби китайския данни ограничиха част от позитивния ефект на азиатските борси от изненадващото решение на Японската централна банка в края на миналата седмица да въведе отрицателна депозитна лихва. Индексът Shanghai Composite се понижи с 1,77%, а индексът Hang Seng - с 0,76%. В същото време борсата в Токио реагира позитивно на новите стимулиращи мерки на ЯЦБ, като индексът Nikkei нарасна с 1,98%, южнокорейският индекс Kospi се повиши с 0,67%, а австралийският фондов индекс ASX200 нарасна с 0,76%,
Подновените опасения около състоянието на китайската икономика и отслабващите перспективи за координирано съкращаване на добива и производството на петрол оказват нов натиск върху цените на "черното злато". В началото на европейската търговия фючърсите на петрола сорт брент се понижават с 1,72% към 35,37 долара за барел, а на американския лек суров петрол - с 1,67% към 33,06 долара, парирайки част от солидния отскок през миналата седмица, дължащ се на спекулативни очаквания, че Русия и Саудитска Арабия могат да постигнат споразумение за ограничаване на техния добив.
Надеждите за сътрудничество бяха попарени, след като редица представителите от ОПЕК опровергаха тази информация. В същото време Иран обяви, че "няма да обмисли съкращаването на производствените си квоти", докато не увеличи в скоро време петролния си износ с 1,5 млн. барела на ден от текущо ниво около 1,1 млн. барела.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..