Европейските акции се понижават в началото на април към едномесечни дъна, следвайки солидните загуби, които борсите на Стария континент регистрираха през първото тримесечие на годината, като инвеститорите преценяват серията смесени икономически данни от Азия и Европа и са в напрегнато очакване на важния доклад за състоянието на пазара на труда в САЩ през март (от 15:30 ч.).
Рано сутринта бяха оповестени по-добри от очакваното проучвания, показващи известно подобрение на промишлената и на общата бизнес активност в Китай през март. В същото време обаче беше оповестено слабо аналогично PMI промишлено проучване за Япония и доста разочароващо т.нар. Tankan проучване на Японската централна банка за състоянието на промишлените и компаниите от сектора на услугите през първото тримесечие на годината. Азиатските инвеститори акцентираха предимно върху негативните японски данни и върху вчерашното решение на агенция "Стандард енд Пуърс" да намали до негативна перспективата пред китайския кредитен рейтинг. Това, както и общата слабост на щатския долар, в т.ч. и спрямо азиатските валути, доведе до солиден спад на японския фондов индекс Nikkei с 3,55%, до понижение на южнокорейския индекс Kospi с 1,12%, на австралийския индекс ASX20 - с 1,64% и на индекса Hang Seng - с 1,34%. Единствено основният китайски индекс Shanghai Composite парира първоначална загуба от 1,4%, приключвайки днешната търговия със слабo повишение от 0,17%.
Негативното поведение на азиатските борси и по-специално на токийския пазар, предпазливото понижение на петролните цени и напрегнатото очакване на важните данни за американския трудов пазар водят до спад и на европейските фондови борси с между 1% и 1,5% към едномесечни дъна.
Понижението на борсите на Стария континент в началото на новия месец е факт, след като европейските пазари на акции приключиха едно доста лошо за тях тримесечие. Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 падна през трите месеца до края на март със 7,7%, отбелязвайки своето най-слабо представяне от третото тримесечие на 2015-а година, когато индексът загуби 8,8% от стойността си, въпреки че в рамките на март регистрира повишение с 1,1% (първи месечен растеж от ноември 2015-а).
Днес индексът Stoxx Europe 600 се понижава с нови 1,58%, достигайки едномесечно дъно от 332,18 пункта, като европейските инвеститори не реагираха с оптимизъм на смесени проучвания за промишлената активност в еврозоната и във Великобритания през март.
Оставащият под натиск щатски долар спрямо останалите основни валути, в т.ч. и спрямо еврото, което се търгува точно под неговия вчерашен петмесечен връх от 1,1412 долара, допринася за днешното понижение на европейските акции и по-специално на експортно-ориентираните компании.
Немският фондов индекс DAX се понижава с 1,64%, френският фондов индекс CAC40 - с 1,79% и италианският индекс MIB - с 0,78%. Британският индекс FTSE100 също губи 1,26% от стойността си, след като той се понижи с 1,1% през първото тримесечие на година.
Сега вниманието на инвеститорите и от двете страни на Океана се насочва към важния доклад за състоянието на пазара на труда и на безработицата в САЩ през март (от 15:30ч.), като по-късно днес ще бъдат оповестени и резултати от проучвания за американската промишлена активност за третия месец на годината (окончателен PMI индекс на агенция Markit от 16:45 ч. и официален ISM промишлен индекс от 17:00 ч.), както и данни за потребителското доверие във водещата световна икономика през миналия месец (окончателни резултати от проучването на Университет в Мичиган от 17:00 ч.).
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..