Европейските фондови пазари остават разколебани за втора поредна сесия на търговия след вчерашното очаквано от мнозина решение на ЕЦБ да остави без промяна досегашната си парична политика, днешни смесени данни за бизнес активността в Германия, Франция и в цялата еврозона и драматичния спад на икономическата активност в Великобритания през юли.
Общата бизнес активност в еврозоната се понижи през юли до 18-месечно дъно, но при прогноза за по-солиден спад, като в същото време аналогичните проучвания на агенция Markit за Германия и Франция бяха малко по-добри от очакваното. Тези данни показват, че икономиката на еврозоната бележи изненадваща устойчивост, въпреки вота на британците за напускане на Европейския съюз и новата терористична атака във Франция (в Ница).
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,34%, след като вчерашното решение на ЕЦБ да остави без промяна основните си лихвени ставки доведе до негово анемично понижение с 0,1 на сто. Индексът обаче е на път да приключи търговията със седмично повишение от около 0,6%.
Немският индекс DAX се понижава с 0,2%, въпреки че бизнес активността в Германия през юли нарасна до най-високо ниво за настоящата година. Френският индекс CAC40 пък се понижава с едва 0,04%, след като бизнес активността в частния сектор на Франция стагнира в началото на третото тримесечие.
В същото време основният британски фондов индекс FTSE100 парира първоначалната си слабост и вече нараства с 0,28%, тъй като много слабото проучване на агенция Markit, показващо драматично влошаване на активността в промишлената и в сферта на услугите на Великобритания през юли в резултат на Brexit, сякаш бетонира очакванията, че в началото на август Английската централна банка ще намали основната си лихва.
Акциите на Vodafone Group PLC нараства с цели 4,62% в резултат на по-добри от прогнозите финансови резултати на водещия британски мобилен оператор за последното тримесечие (повишение на приходите с 2,2% на годишна база при прогноза за техен растеж с 1,9%).
На другия полюс е Banco de Sabadell SA, чиито акциите падат със 7,54%, след като испанският кредитор отчете по-голям от прогнозите спад на нетната печалба през второто тримесечие.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..