Европейските фондови борси бележат добър напредък през днешната търговия след серия добри корпоративни финансови отчети, по-силни от очакваното важни икономически данни от Германия и Великобритания и поредни информации за предстоящия масивни стимулиращи мерки от страна на японските власти.
По-рано днес агенция Jiji News цитира свои източници, според които японският премиер Шиндзо Абе ще представи през следващата седмица пакет от стимулиращи икономиката на страна мерки в размер на цели 28 трлн. йени (около 265 млрд. долара), като само фискалните мерки ще бъдат за 13 трлн. йени.
Това провокира добро повишение на акциите, търгувани на борсата в Токио, като индексът Nikkei приключи търговията с растеж от 1,72%, допринасяйки за позитивния старт и на европейските пазари.
Подкрепа за днешния инвеститори риска-апетит на стария континент оказват и по-добри от очакваното икономически данни от Германия (за потребителските нагласи за август) и от Великобритания (изненадващо ускоряване на икономическия растеж през второто тримесечие), като и серия силни финансови отчети на редица европейски компании с изключения на "Дойче банк" и BASF.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,5% към 5-седмичен връх от 343,50 пункта с поглед към неговия връх от около 349,67 пункта, достигнат на 23-ти юни – деня, в който британците гласуваха изненадващо за напускане на Европейския съюз, последван от първоначален 48-часов драматичен негов спад с над 10 на сто.
Немският фондов индекс DAX нараства с 0,8%, следвайки проучване на института GfK, показващо само леко отстъпление на потребителските нагласи в Германия за август от едногодишния връх, достигнат през юли. В същото време обаче акциите на "Дойче банк" се понижават с цели 4,46%, след като най-голямата немска банка отчете спад на нетната печалба през второто тримесечие с цели 98%. Понижение с 2,5% регистрират и акциите на BASF, след като фармацевтичният гигант също отчете спад на нетната печалба през второто тримесечие.
По-солиден ръст от 1,48% бележи индекса CAC-40 на борсата в Париж благодарение на серия силни финансови отчети на водещи френски компании.
Акциите на фирмата за луксозни стоки LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton нарастват със 7,13%, след като компанията отчете растеж на продажбите през първото полугодие, въпреки че нейната печалба през второто тримесечие остана без промяна спрямо година по-рано и в размер на 2,96 млрд. евро. Това допринесе за солидно повишение на акциите и на други известни с луксозните си стоки компании като Christian Dior и Kering съответно с 3,8% и с 2,3%.
Скок с 6,77% бележат и акциите на Peugeot SA, тъй като нетната печалба на голямата френска автомобилна компания нарасна с над 50% през първото полугодие до 1,2 млрд. евро.
Акциите на Air France - KLM нараства с 3,5% след като компанията излезе на печалба през второто тримесечие благодарение на по-ниските цени за самолетно гориво и въпреки понижените цени на билетите. Това оказва подкрепа и нейните конкуренти като IAG, Ryanair Holdings и Lufthansa, чиито акции нараства с между 1,5% и 4,2%.
Британският фондов индекс FTSE100 се повишава с 0,32%, наближавайки неговия тазгодишен връх от 6756 пункта, достигнат в началото на седмицата, след като се оказа, че БВП на Великобритания е нараснал през второто тримесечие с 0,6% на тримесечна база (след растеж с 0,4% в началото на годината) и с 2,2% на годишна база (след повишение с 2,0% през първото тримесечие).
И тук, по-добри финансови отчети на компании като ITV и Taylor Wimpey PLC водят до ръст на техните акции съответно с 9,04% и с 4,43%, допринасяйки допълнително за позитивното представяне на борсата в Лондон.
Вниманието на инвеститорите и от двете страни на Океана обаче остава насочено към края на двудневното заседание на Федералния резерв на САЩ (от 21:00 ч.) и към срещата на Централна банка на Япония (на 28-и и 29-и юли).
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..