Понижение на европейските борси въпреки относително прилични резултати от банковия "стрес тест"

В началото на днешната търговия европейските фондови пазари отвориха на "зелена територия", следвайки първоначалното поскъпване на банковите акции след относително прилични резултати от "стрес теста" на Европейския банков регулатор (EBA), обхващащ 51 от водещите кредитни институции в Европейския съюз.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 нарасна за кратко с 0,6% към петседмичен връх от 344,09 пункта, отправяйки поглед към неговия връх от около 349,67 пункта, достигнат на 23-ти юни – деня, в който британците гласуваха изненадващо за напускане на Европейския съюз, последван от първоначален 48-часов драматичен негов спад с над 10 на сто.

Това повишение беше водено от първоначално поскъпване на европейските банкови акции, след като "стрес тестът" на EBA показа, че мнозинството банки изглеждат по-устойчиви на евентуални нови икономически шокове, в сравнение с година по-рано. Инвеститорският ентусиазъм обаче трая доста за кратко, след което последваха продажби на банкови акции и спад на Stoxx Europe 600 Bank index с 1,88%, което обърна позитивна посока на общия индекс Stoxx Europe 600 и той вече се понижава с 0,54%.

Най-солидно понижение бележат акциите на банките, които според EBA биха разполагали с относително ниски нива на "капиталова адекватност" при потенциални нови икономически и финансово шокове. Акциите на италианската UniCredit SpA падат с цели 7,57%, на британската Barclays - с 2,57% и на немската Deutsche Bank - с 1,4%, след като в началото на днешната търговия техните акции поскъпнаха за кратко с около 3 на сто.

Солиден спад със 7,3% регистрират акциите на австрийската Raiffeisen, след като се оказа, че тя е една от петте от 51 тествани банки с най-слаби финансови показатели (най-ниско ниво на капиталова адекватност). Друга от банките със слаби показатели е испанската Banco Popular, което води до понижение на нейните акции с 3,2%.

В същото време, акциите на най-закъсалата според стрес теста банкова институция - италианската Monte dei Paschi di Siena SpA, нарастват с 4,22%, тъй като тя представи планове за продажба на лошите си заеми и заяви, че ще поиска от акционерите повишение на банковия капитал с 5 млрд. евро.

Акциите на останалите италиански банки, които бяха обект на "стрес теста", обаче се понижават, тъй като инвеститорите продължават да се опасяват, че италианският банков сектор остава едно от най-слабите звена на европейския финансов пейзаж. Освен акциите на UniCredit SpA, които губят 7,57% от стойността си, спад с 3,94% бележат и акциите на Unione di Banche Italiane SpA и с 2,23% - на  Intesa Sanpaolo SpA.

Немският фондов индекс DAX се колебае около неговото петъчно ниво на затваряне, намирайки известна подкрепа от окончателни по-добри резултати от проучването на агенция Markit за промишлената активност в Германия през юли.

Френският индекс CAC40 обаче се понижава с 0,56%, италианският MIB - с 0,78% и испанският Ibex-35 - с 0,66% отчасти като реакция на по-слаби аналогични проучвания за промишлената активност в трите страни - членки на еврозоната.

В същото време промишленият PMI индекс на еврозоната се забави през юли спрямо юни малко по-сдържано от предварителните данни на агенция Markit, оставяйки за пореден месец в нивата на експанзия.

Британският индекс FTSE100 се понижава по-скромно с 0,31% въпреки драматично влошаване на бизнес активността в промишления сектор на Великобритания през юли до най-ниско ниво от февруари 2013-а година, тъй като тези слаби данни само "бетонираt" очакванията на финансовите пазари, че Английската централна банка ще понижи основната лихва с поне 25 пункта до ново историческо дъно от 0,25% на заседанието в четвъртък.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27