Европейските фондови индекси бележат повишение за втора поредна сесия на търговия, тъй като инвеститорите бяха приятно изненадани от доста агресивните мерки, предприети от Английската централна банка в подкрепа на британската икономика след Brexit.
Търговията обаче е доста предпазлива преди предстоящия от 15:30 ч. доклад за състоянието на трудовия пазар и за нивото на безработица в САЩ през юли.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 нараства с 0,26%, повишавайки се за трета поредна сесия от двуседмичното дъно, ударено в началото на търговията в сряда, но въпреки това е на път да приключи с първа загуба от пет седмици насам след рязкото му понижение в понеделник, когато имаше агресивни разпродажби на банкови акции.
Най-солидно повишение с 2,03% бележи индексът SXPR, включващ добивните компании, докато индексът SXER на компаниите от петролния и газов сектор нараства с 0,8%, следвайки снощния солиден отскок на петролните цени с близо 3% за втора поредна сесия на търговия.
Френският фондов индекс нараства с 0,47%, италианският индекс MIB - с 0,89%, а немският фондов индекс DAX се повишава с едва 0,14%, следвайки слаби данни, показващи изненадващо понижение на промишлените поръчки в Германия през юни.
След вчерашен солиден ръст с 1,6% като реакция на агресивните стимулиращи мерки, предприети от АЦБ, днес британският индекс FTSE100 се повишава с 0,3% към 6759 пункта.
В началото на търговията индексът на борсата в Лондон дори успя да поскъпне за кратко до нов едногодишен връх от 6784,88 пункта, преди обаче да парира част от добрите си печалби в резултат на солиден спад с над 5% на акциите на Royal Bank of Scotland Group, след като британската банка отчете солидни загуби от 2,05 млрд. паунда през първите шест месеца на годината.
Слабите финансови резултати на RBS се отразяват негативно и на част от останалите британските кредитни институции, които бяха сред най-печелившите след края на вчерашното заседание на АЦБ. Днес акциите на Standard Chartered се понижават с 2,68% след вчерашен ръст с 5,2%, докато акциите на Lloyds Banking Group се понижават с 0,87%, задълбочавайки вчерашния спад от 2 на сто. В същото време обаче акциите на HSBC нарастват с 1,51%, след като приключиха вчерашната търговия с повишение от 2,6 на сто.
Агресивната разхлабваща парична и лихвена политика, предприета от АЦБ, се отразява доста позитивно на жилищностроителните компании, като акциите на Berkeley Group Holdings нарастват с 3,02%, на Persimmon PLC - с 2,93% и на Taylor Wimpey PLC - с 1,84%.
Солиден спад с 8,31% бележат акциите на Novo Nordisk A/S, след като датската фармацевтична компания сви своите прогнози за растежа на приходите през настоящата година, визирайки трудности в американския пазар.
Спад на нетната печалба през второто тримесечие на Allianz с 46% и на приходите с 2,5% пък провокират понижение на акциите на немския застрахователен гигант с около 3 на сто.
На другия полюс са акциите на Hugo Boss AG, които нарастват с 5,1%, тъй като известния търговец на дребно на облекло и аксесоари обяви, че планира да затвори още 20 свои обекти (магазини) през следващите 18 месеца, което би трябвало да помогне за подобрение на приходите на компанията през 2017-а година и след това.
Вниманието на инвеститорите и от двете страни на Океана се насочва към важните данни за новите работни места и нивото на безработица в САЩ през юли (от 15:30ч.). Средните прогнози са за разкрити нови 180-185 хиляди работни места (след бомбастичен ръст с 287 хиляди през юни) и понижение на безработицата до 4,8% от 4,9% месец по-рано.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..