Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Топалов, КТ "Подкрепа": Решението за ТЕЦ "Марица-изток" 2 е за година, какво правим след това?

Снимка: БГНЕС


„Властта няма време. До края на декември властта трябва да представи Националния план по екология и енергетика. Искаме тези документи да ги виждаме“. Това заяви в предаването „Преди всички“ на БНР Владимир Топалов – председател на Миньорската федерация на КТ „Подкрепа“.

Днес синдикатът организира протест в София за запазване на въгледобива в Маришкия басейн и топлоцентралите, които работят на въглища и в които са заети 100 хил. души. Индустриалните федерации на синдиката искат ясна позиция на правителството дали ще бъде запазен въгледобивът и оттам енергийната независимост на страната.

„Ако властта не реагира и не търси синдикати, общество, а също и ЕК, за да се намери консенсус по този въпрос, този проблем не би могъл да бъде решен. Това в момента е само началото", подчерта Топалов и добави:

"Искаме да видим реални документи, реални споразумения, реални графици за това какво, къде и как ще се случва. Искаме да видим как ще бъде направен енергийният микс. Ако това ще ни вдигне цената на електроенергията и ако ние не можем да я платим, какво от това, че спазваме някакви правила. Ако наистина се налага затваряне, сроковете реалистични ли са? Къде ще отидат тези хора? Това са крайни мерки и преди да се изчерпа всичко друго, не бихме се съгласили... Основният проблем е това дали ще имаме работни места, дали институциите ще защитят достатъчно добре позицията на България и дали ще направят необходимите стратегии, за да може ясно и точно да се види каква ще е ролята на въгледобива, каква ще е ролята на електроенергията, която се произвежда от въглища. В по-дългосрочен план трябва да се види и каква икономика ще имаме, тъй като системата за търговия с емисиите вече започва да засяга и една част от икономиката“.

Вчера стана ясно, че емисиите, изисквани по европейски правила, ще бъдат изкупени и ТЕЦ „Марица-изток“ 2 ще може да продължи да работи в нормалния си ритъм. Обещанието дойде от енергийния министър Теменужка Петкова. Според Владимир Топалов обаче това е решението за една година. „Какво ще правим следващата година? Кой ще плати и как ще изглеждат нещата?“, попита той.

„Ние като синдикати – основната ни задача е да алармираме за това, което ни притеснява. Решенията обаче са в тези, които имат властта. Ако те имат нужда да чуят и нашето мнение за това как би могъл да се реши въпросът, ние сме готови да отговорим. Но категорично – без да има реакция от българското правителство и българската страна пред европейски институции, той няма как да се реши, тъй като регламентът, новите изисквания и системата за търговия с емисии са основният проблем. Проблемът е толкова голям, че може да останем и на тъмно“, коментира Владимир Топалов.

Според синдиката в момента цените леко се намаляват с оглед на предстоящите евроизбори. По-големият проблем ще дойде след тях, смята Топалов.

„ЕК трябва да разбере, че темповете, с които тя се опитва да наложи климатичните изисквания, са много скоростни. В този интервал от време ние не бихме могли да решим никакъв проблем. За разлика от други европейски страни ние сме по-бедни от тях, имаме по-малко средства, които бихме могли да отделим в тази посока“, обясни още синдикалистът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бюджет '25 предизвика разногласия между правителството, синдикатите и работодателите

По предлагания от правителстнвото проектобюджет за следващата година няма единодушие в Тристранния съвет. Бизнесът иска замразяване на заплати и съкращения в админиистрацията, а синдикатите настояват за по-високи обезщетения за безработица и майчинство.  Министърът на финансите Людмила Петкова заяви от своя страна, че предлаганите бюджетни закони..

публикувано на 11.12.24 в 12:35

Меркосур: Бразилия няма да облага износа за ЕС на редица суровини

Бразилия няма да налага данъци върху износа за ЕС на редица суровини като никел, мед, алуминий, суровини за стомана, германий или галий. Ако все пак реши да наложи, износът към ЕС трябва да се ползва с митнически облекчения от най-малко 50 на сто. Аржентина пък няма да облага експорта на своите суровини, но ще може да налага мита за износ на..

публикувано на 11.12.24 в 12:24
Карлес Пучдемон

Карлес Пучдемон призова премиера на Испания да поиска вот на доверие

Лидерът на каталунските сепаратисти Карлес Пучдемон призова испанския премиер Педро Санчес да поиска вот на доверие. От Брюксел Пучдемон обяви, че Санчес продължава да показва, че не заслужава доверие. Живеещият в изгнание в Белгия вече седем години Пучдемон критикува остро правителството в Мадрид, въпреки че съпартийците му подкрепят..

публикувано на 11.12.24 в 12:16

40 години от Възродителния процес. Говорят бивши лагеристи от Белене

" Жертвите са живи, жертвите помнят . Целта на нашата инициатива е да се покаже, че те не са забравили това престъпление. Те все още очакват правосъдие ". Това заяви пред БНР журналистът Христо Христов – изпълнителен директор на Фондация "Истина и памет", относно 40-ата годишнина от началото на Възродителния процес. По този повод утре в Нов..

публикувано на 11.12.24 в 12:15

Директор в "Топлофикация": Софиянци няма да останат без парно и топла вода през зимата

Изпълнителният директор на "Топлофикация София" Петър Петров гарантира, че независимо от ежедневните аварии, софиянци няма да останат без парно и топла вода през зимата. 150 милиона лева ще са загубите на дружеството до края на годината. Най-големите му задължения са към Българския енергиен холдинг и "Булгаргаз", които общо към края на ноември..

публикувано на 11.12.24 в 11:58

НС създаде Временна комисия за проверка всички факти и обстоятелства около безводието

Парламентът създаде Временна комисия за проверка всички факти и обстоятелства около безводието в страната. Вносители са депутатите от ПП-ДБ. Комисията ще работи 3 месеца, а за неин председател беше избран депутатът от БСП-Обединена левица Манол Генов. В хода на дебатите депутатът от ПП-ДБ Богдан Богданов заяви, че комисията ще установява и как..

публикувано на 11.12.24 в 11:49

Дипломатът Петър Танев за Сирия: Тепърва започва да се разпределя този регион

"Асад, съобразно традициите на управляващата династия, реши, че може да не спазва нито резолюции на ООН, нито указания на преговорния формат в Астана. Продължи да управлява еднолично, авторитарно, да настройва всички големи играчи на тази сцена и е логично да се стигне до предателство отвътре." Това каза в интервю за БНР Петър Танев, арабист,..

публикувано на 11.12.24 в 11:34