"Русия ни е освободила през 1878-а година от османската власт, но в 1944-та не са ни освободили от когото и да е. ... Не са ни освободили, което не означава, че Съветската армия не може да се нарича освободителка - по отношение на фашизма". Това каза пред БНР историкът Николай Поппетров от Института по история на БАН по повод реакцията на МВнР на изложба, организирана от руското посолство, в която се представя СССР като освободител на България от нацизма. "Вероятно думата "освобождение" скара България и Русия, но се вижда, че в последните месеци има едно натягане на анти руски настроения у нас, едно неразбиране за някои процеси, които протичат в България, от руска страна", добави той и припомни спора, който се появи в обществото преди месеци, за това как да бъде представен в учебниците по История за 10 клас периодът след 9-и септември 1944-та година.
Историкът заяви в предаването "12+4" по програма "Хоризонт", че не е съгласен с руската нота в отговор на реакцията на външно министерство, но посочи, че в текста има една бележка, която е много точна, че ние обикновено отговаряме на нещо, което не го знаем какво е:
"Мисля, че не сме наясно с някои понятия, тъй като ситуацията, в която живее светът в момента е много сложна по отношение на оценяването на миналото". По думите му в историята е много трудно да се отговори еднозначно на големите въпроси:
"Ако приемем, което е приел целият цивилизован свят - нашите атлантически съюзници, че националсоциализмът, режимът на Хитлер, което правят в окупираните страни, е фашистка диктатура, значи СССР освобождават по един или друг начин Източна Европа от хитлерофашизма. Т.е. глобално има такава роля".
Историкът обясни, че по отношение на България тезата е много деликатна, защото страната ни е била "особен съюзник на Третия райх":
"България участва косвено във войната, тъй като на 13-и декември 1941-ва година тя обявява война на САЩ и Англия, което означава, че ние се нареждаме на страната на Третия райх във Втората световна война. Това е нещо, което ние много искаме сега да го премълчим, но истината е такава. Ако Съюзниците, в които участва и СССР, освобождават Европа от хитлеризма, значи някой освобождава и България, въпреки че няма как от законното ѝ правителство, което е на власт, да я освободи".
По думите му липсва отговор какъв е режимът в България към 9-и септември 1944-та година, освобождава ли ни Съветският съюз и от кого ни освобождава - " Не ни освобождава СССР, защото ние не сме окупирани от Третия райх, не сме подвластни от Третия райх, освен, че сме негови съюзници", обясни историкът и добави, че на 9-и септември се извършва преврат, за което можем да обвиним Съветската армия, а второто е, че с идването на Съветската армия се променя политическият строй в България:
"За това имат голяма вина и западните съюзници на Съветския съюз, които разделят Балканите на зони на влияние, и оставят СССР да налага тук своя режим и своята идеология, както и своя начин на организиране на икономиката".
Цялото интервю на Снежана Иванова с Николай Поппетров можете да чуете от звуковия файл.
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е ситуацията в областите Плевен и Ловеч. Подобно е положението и в Шумен. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на..
И осмият опит за избор на председател на 51-вото НС се провали. Нито един от двамата, достигнали до балотаж кандидати, не събра необходимата им подкрепа. Номинираната от "БСП - Обединена левица" Наталия Киселова събра 87 гласа "за", 60 бяха "против", а 90 се въздържаха. Тя беше подкрепена само от депутати от ГЕРБ-СДС и от левицата...
Стачка на шофьорите на автобуси в цяла Испания затрудни пътуването в редица градове. Протестиращите настояват за ранно пенсиониране и по-добри условия на труд. Водачите на автобуси да могат да се пенсионират на 60 години, вместо на 66. Това е основното искане на синдикатите в сектора. Освен това те настояват за повече проверки от страна..
Възстановено е движението на влаковете през Централна гара – Пловдив. Това стана възможно, след като късно снощи успешно завърши тестването на контактната мрежа, съобщи за Радио Пловдив инж. Николай Иванов, ръководител на проекта на НКЖИ от страна на фирмата изпълнител. „Дейностите, които бяха свързани с преминаването под Бетонния мост, са..
Транспортният министър Красимира Стоянова ще се срещне със синдикатите в началото на следващата седмица, за да обсъдят новата процедура за избор на железопътен превозвач за пътнически превози. Преди дни синдикалните организации поискаха спешна среща с ресорния министър заради удължаването на срока на договора с една година между Държавата и..
Балотажът за избор на председател на 51-вото НС беше отложен с още половин час - до 13:30 ч. До него достигнаха доц. Наталия Киселова от "БСП – Обединена левица", която получи 87 гласа подкрепа – от собствената си група и от 68 депутати от ГЕРБ-СДС, и номинираният от ИТН доц. Силви Кирилов с 65 гласа "за" – от групата си, АПС, МЕЧ и 17..
В Националния военно-исторически музей ще спасяват Коледа и дядо Коледа. Спасителите ще са деца на различна възраст, които ще се впуснат в приключенската игра "Мисия разузнавач – Спаси Коледа", разказа в интервю пред БНР Славея Сурчева от Националния военно-исторически музей (НВИМ). "Създадохме игра за децата и семействата и тя ще се..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...