Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирослав Ризински: Да създадем нов формат - Централни Балкани

"Най-полезно би било да се създаде нов формат на Балканите, формат на Централни Балкани и той да включва България, Гърция, Северна Македония и Албания". Това заяви пред БНР Мирослав Ризински - българин от Северна Македония, зам.-председател на Българския културен клуб в Скопие.

„Стратегически съюз на Балканите е София – Скопие. Трябва да се издигнем над дребните неща. Трябва да премахнем всички опити, които целят да развалят отношенията между София и Скопие“, коментира той в предаването „12+3“ и обясни:

„Говорим за формат на страни, които споделят еднакви ценности и бъдеще. Логично е да се направи един такъв формат. България и Гърция да са като промоутъри на пътя на Албания и Северна Македония към ЕС. Мястото на Албания и Северна Македония е точно в такъв формат. Той е стабилизиращ. Трябва да се работи към сътрудничество във всички възможни сфери – отбрана, сигурност, инфраструктура - и ясно да се каже, че против интересите на тези страни е промяна на граници на Балканите. Това ще покаже едно европейско послание и послание на сигурност на Балканите от евентуални лоши сценарии. Трябва да вървим заедно. Успокоявайки политически старите напрежения, ще ни позволят да постигнем по-добри резултати“.

Според него основното в стабилизирането на Западните Балкани е разрешаването на Косовския въпрос:

„Ние сме свидетели на това, че много гласно се говори за подялбата на Косово. Дори един член на косовската делегация на преговорите с Белград призна, че Хашим Тачи и Еди Рама са били съгласни на този план. Лично от моя опит – това, което съм следил в медиите в Македония, и с голяма вероятност може да се твърди, че сръбското разузнаване в Македония нагнетяваше междуетнически конфликт с албанците точно с тази цел, т.е. разделяне на Македония, което да създаде прецедент за разделянето на Косово. В целия този план много подпомагаше и спорът с Гърция“.

Мирослав Ризински бе категоричен, че в момента най-малко са нужни предсрочни избори в Северна Македония. Според него в този момент правителството е трябвало да продължи с реформите. По думите му разочарованието в страната от отказа за даване на дата за започване на преговори с ЕС е било голямо.

Историята се връща, каза още той и добави:  

„Самата идея за Европейски съюз е да се преодолеят конфликтните събития от миналото. … Виждаме обаче, че Балканите отново произвеждат много история. Макар че една много малка част от Европа не е част от ЕС, ние виждаме, че всъщност отново се сблъскват интересите на големи световни сили“.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Страните от ЕС не успяха да се договорят за начало на преговори със Скопие и Тирана

Лидерите на държавите от Европейския съюз не успяха вчера да се договорят за започване на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания. Това съобщи литовският президент Гитанас Науседа, предаде Франс прес. „Има известно..

публикувано на 18.10.19 в 05:16
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма да променят такса "смет" в Трекляно през 2025 г.

В най-малката община в България - Трекляно, такса "смет" няма да се променя и догодина. За дейностите по Бюджета са предвидени общо 65 000 лева. За извозването на отпадъците общината е наела фирма от Земен със седалище в Пловдив, която ги..

публикувано на 14.12.24 в 11:35

Барбара Слейвин: Асад заслужава най-лошата съдба

Израелският премиер Бенямин Нетаняху отдаде падането на режима на Асад в Сирия на "верижната реакция", предизвикана от серията тежки удари, които Израел нанесе на Иран и на неговата "Ос на терора", както я нарече Нетаняху, в ивицата Газа, в Ливан, Сирия..

публикувано на 14.12.24 в 11:14
Председателят на парламента на Южна Корея обявява резултатите от гласуването на импийчмънта на Юн Сук-йол, 14 декември 2024 г.

Парламентът на Южна Корея отстрани президента Юн Сук-йол

Парламентът на Южна Корея гласува за импийчмънт на президента Юн Сук-йол заради въведеното от него в началото на месеца военно положение. В повторното гласуване на искането за импийчмънт участваха всичките 300 депутати. Предложението получи..

публикувано на 14.12.24 в 11:12
Сирийски бежанци прекосяват границата с Турция и се завръщат в родината си

Д-р Юдит Коленбергер: Не очаквам всички сирийски бежанци да напуснат Европа

Не мина и ден след падането на режима на Асад и много - предимно консервативни правителства в ЕС, побързаха да отпратят хилядите сирийски бежанци в родината им: Швеция, Норвегия, Дания, Италия, Франция замразиха разглеждането на молбите за убежище,..

публикувано на 14.12.24 в 11:05

За първи път: Градините на Президентския дворец в Кипър стават коледно селище

За първи път градините на Президентския дворец в Никозия се превръщат в празнично Коледно селище. Тази Коледа "Да отидем в Президентския". Така кани първият по рода си празник в най-емблематичната сграда в страната. Той се провежда по инициатива..

публикувано на 14.12.24 в 11:05

Михаил Крутихин: Ердоган подложи динена кора на Путин

Руските власти официално потвърдиха информацията, че Башар Асад се намира със семейството си на сигурно място в Москва. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че решението за предоставянето на убежище на семейство Асад е лично на президента Владимир..

публикувано на 14.12.24 в 10:35
Руслан Трад

Руслан Трад: Войната срещу режима в Сирия може да е свършила, но наследството му още е там

"Следващите месеци ще са решаващи за това как ще изглежда този преход в Сирия. Войната срещу режима може да е свършила, но наследството му е още там. Тази битка ще е много по-дълга ". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от..

публикувано на 14.12.24 в 10:33