"Този случай няма да се отрази толкова много на Америка и на обществото, въпреки че в момента има доста брожения дали е политически или юридически казус", смята политологът Маргарита Асенова от вашингтонската фондация "Джеймстаун".
"Обществото е доста разделено дали трябва да бъде подведен под отговорност, или не. Републиканци и демократи са абсолютно разделени за този арест, това усилва поляризацията в американското общество по партийна линия."
Когато се обсъждаше импийчмънт на Бил Клинтън, ставаше дума за това, че е излъгал за своята афера (с Моника Люински – бел.ред.) Сега става дума за същото нещо, посочи тя.
Според Асенова обвиненията срещу Тръмп са за федерални престъпления, свързани с предизборна кампания, а законите за финансиране на изборни кампании са стриктни и се следи какво се случва с тях.
Запитана успя ли Тръмп да обърне в своя полза повдигнатите срещу него обвинения, в предаването "Събота 150" Маргарита Асенова поясни, че мениджърите на кампании са притеснени, защото подкрепата за него сега е с 10% по-висока от тази преди ареста му, а тази консолидация има голямо значение дали ще бъде избран като кандидата на републиканците. Тя обаче обърна внимание върху независимите избиратели, които решават президентските избори в САЩ.
"Колкото повече се наелектризира неговият електорат, толкова повече се отдръпват независимите гласоподаватели."
"Тръмп ще се занимава със съдебните си проблеми по време на кампанията, но това също му дава амуниция срещу Байдън. Кампанията няма да бъде мирна, тиха, спокойна, толерантна и демократична. (…) Колкото по-неуправляема става реториката на Републиканската партия, толкова повече тя ще уплаши независимите гласоподаватели", очерта контурите на предстоящата битка Маргарита Асенова.
Европейските страни се притесняват от завръщането на Тръмп като президент, коментира още тя пред БНР.
"Дори да е републиканска администрацията, подкрепата за енергийната сигурност на Европа няма да отслабне. Американският газ ще продължава да идва. Подкрепата за Украйна също няма да спре, независимо кой е в Белия дом. Има неща, които могат да се променят, но има и неща, които ще останат същите."
Асенова изрази мнение, че с Тръмп начело републиканците по-трудно биха се върнали в Белия дом, отколкото ако техен кандидат е например Рон Десантис.
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Тригодишният Кубрат Биволарски от Пазарджик е с диагноза детска церебрална парализа и отскоро може да ходи . Още от раждането детето е подложено на..
Ситуацията е почти безнадеждна от гледна точка на това да имаме редовно правителство - докарали са го до там, че всеки е срещу всеки. Това мнение..
"БСП имат нужда да са във властта. Ако трябва ще станат евроатлантици, за да участват в една сглобка". Това заяви пред БНР Петър Петров,..