Люба Велич, Ана Томова-Синтова и Красимира Стоянова са звездите, които ще слушаме в предаването „На опера в събота”, посветено на 150-годишнината от рождението на Рихард Щраус.
Българските гласове са цветни гласове и съчетани с голяма музикалност, ерудиция и чувствителност правят идеалната сплав необходима за интерпретацията на многопластовите и чувствени героини на немския оперен майстор. Самият Рихард Щраус споделил в писмо до Люба Велич, че не е знаел, че музиката му може да се пее с такъв глас, с такава чувствителност.
Люба Велич, определяна за най-великата Саломе и днес не спира да вдъхновява с гласа си от своите записи.
„Този глас се носи като нереален - споделя Красимира Стоянова. Тя е една от най-големите певици в света, малко позната у нас, на която ние сме големи длъжници. Нейният глас е нещо много специално. Тя има мистичност в гласа си. Когато пее Саломе, с тази причудлива детска звучност, детски тембър, специфично светъл, в определени моменти създава много специална атмосфера. Аз смятам, че точно това е грабнало Рихард Щраус. Защото Саломе е всъщност едно момиченце, една тийнейджърка, която е била осъзната жена и вече е знаела какво иска и е знаела силата си. Това точно се чува в гласа на Люба Велич и няма как Рихард Щраус да не го чуе и да не го усети. Люба Велич е имала и перфектен немски и за мене няма по-добра изпълнителка на тази роля.”
Красимира Стоянова ще дебютира в ролята на Маршалката в „Кавалерът на розата” през август месец в спектакли на Залцбургския фестивал.
В предаването ще звучат откъси от „Ариадна на Наксос” и „Кавалерът на розата” на Щраус с Ана Томова-Синтова, откъси от „Саломе” и „Електра” с Люба Велич, „Четири последни песни” с Красимира Стоянова, както и цялото интервю с нея.
14 юни, от 20.00 часа
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg