Университетът е особен свят на свобода, ако използваме заглавието на книгата на проф. Богдан Богданов. Ако продължим в тази посока, няма как да не се съгласим, че този свят намира своето отражение в университетското списание „Следва“, което споделя тази особеност. Тук публикуват наравно и студентът от първи курс, и професорът. Тук четем научни статии, изследвания, текстове, студии, предизвикани от събития в университета, но също и пътеписи, очерци, архиви, рецензии на книги, текстове за театър, документална драма, има и фоторепортажи, снимки, всичко изящно оформено от художничката Надежда Олег Ляхова.
Новият брой 33 на списанието съдържа текстове от Джузепе дел’ Агата, Морис Фадел Десислава Гаврилова, Чавдар Гюзелев, Владимир Димитров, Михаил Неделчев, Амелия Личева и др. В него намират място и няколко текста от юбилейното честване на проф. Богданов, като този на проф. Виолета Дечева завършва със следния цитат от дискусия за мястото на университета в съвременното общество, разгоряла се в Германия: „Университетът не е просто част от обществото, той е сърцето на обществото.“ Да приемем, че сърцето на Нов Български Университет е списанието „Следва“, което той издава. Списание, което запълва една част от празнините, останали от изчезването на толкова стойностни български списания, родени през 90-те години на XX в. Повече за броя и мястото на „Следва“ в настоящия културен контекст от главната му редакторка Биляна Курташева.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg