В Националната художествена галерия (Двореца) беше открита изложба, която вероятно ще бъде определена като събитие на годината в художествения живот на страната. Над сто платна на художника Кочо Гърнев, прекарал голяма част от живота си в Германия и погребан там през 1966 година, изпълниха залите, благодарение на екип на галерия „Виктория“. Много от потомците на славния род Гърневи от село Либяхово, днес Илинден, Благоевградско, за първи път видяха картините му. От репортажа от откриването ще научите много за онова, което прави експозицията толкова ценна. Ще чуете главната уредничка Анелия Николаева, директора на галерия „Виктория“ Павел Тодоров, Борис Гърнев, наследник на художника,директорката на Националната художествена галерия Слава Иванова, както и Павлина Балъкчиева, която успя да издири голяма част от картините на Кочо Гърнев. Изложбата може да се види до 25 март в Двореца. Там ще откриете и каталога, който освен албум с описание на картините, включва текстове на Светлин Русев, Ружа Маринска и Павлина Балъкчиева.
Константин Гърнев. Роден е на 18 януари 1894 г. в Либяхово (дн. Илинден). В периода 1920-1924 г. следва живопис в Националната художествена академия при проф. Иван Ангелов и проф. Иван Мърквичка. След това заминава за Мюнхен, където през 1930 г. завършва живопис в Художествената академия при Херман Грьобер и Франц фон Щук. През 1934 г. организира първата си самостоятелна изложба в България. След това устройва 13 самостоятелни изложби в чужбина. През 1940 г. прави изложба на над 90 произведения в „Галерия на площад Ленбах” в Мюнхен. Кочо Гърнев е член-основател на мюнхенското дружество на художниците „Павилион“, както и на Съюза за защита на творците на изобразително изкуство в Мюнхен.
Голяма част от картините му са изгубени през Втората световна война. Умира в Мюнхен на 6 юни 1966 г. (Уикипедия)
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg