На 31 август в 9 часа от църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Созопол започва благотворителното пътуване на Крум Крумов до Камино де Сантяго. Това е второто пътуване на българина до поклонническия път, но сега с благородната и отговорна задача да събере средства за нуждаещи се български деца. Предстои му да измине близо 5000 километра за 30 дни.
„Каузата на пътуването е благотворителна и силно свързана с идеята за Камино. Неговото изминаване обединява хиляди съзнателни, емпатични и добронамерени хора, за които помагането не е чужда дума. Бих искал да помогна на две български деца – Християн Христов на 3 години от Тополовград, диагностициран в края на 2018 година със злокачествен тумор в мозъка и Невена Родович на 12 години с открит тумор на малкия мозък миналата година. И двамата се нуждаят от спешни операции в чужбина и допълнителни средства за тяхното лечение. За да се избегнат спекулации избрах деца, които познавам лично, но също така съм отворен за предложения как да помогнем и на други нуждаещи се деца и други благотворителни каузи чрез това пътуване“, казва Крум Крумов.
Той ще се движи по авторски маршрут, който ще мине през България, Беломорска Тракия, Македония, Албания, Черна гора, Хърватска, Италия, Франция и Испания, за да достигна до Сантяго, включвайки се още в Италия в един от европейските пътища Камино де Сантяго. Маршрутът най-вероятно ще направи за първи път директна връзка между България и официалните пътища на Камино в Европа.
Крум Крумов кани всички, които искат да подкрепят каузата, да изминат с него километри по предварително определения маршрут. Актуалното трасе и ежедневно местоположение може да се следи на фейсбук страницата и сайта на събитието.
Благотворителното събиране на средства ще се проведе едновременно в България и Полша.
Крум Крумов живее и работи в Полша. Той е преводач, мечтател-пътешественик и запален триатлонист. През 2017 година прави първата българската обиколка с колело на Исландия.
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg