Сградите, тяхната история, техният дух... Различните периоди от историята на София, различните стилове, декорация, архитектура? Това е, което интересува урбаниста Здравко Петров. Той е автор на проекта "Исторически маршрути" (historicalroutes.bg) и водач на тематичните обиколки из София, които разкриват архитектурата и историята на най-интересните къщи и обществени сгради в столицата.
"Вече повече от 10 години се интересувам от това, още когато станах студент по урбанизъм, черпя информацията си от всякакви и разнообразни и достоверни източници на информация – книги, документи от Държавния архив, Института за опазване на недвижимото културно наследство – историите са сглобявани от най-различни източници.
Старите пощенски картички също станаха нещо естествено от моите търсения на софийските истории, защото старите пощенски картички са сами по себе си културно наследство, ценен артефакт, ценен източник. Защото такава е съдбата на нашата столица, че тя много се е променяла във времето, цели улици са изгубени и могат да бъдат видени само в старите фотографии.
"Имало едно време в София" е най-новото ни събитие. За разлика от обичайните ни маршрути, които правим през топлите месеци, тук сме на топло, на закрито. Разходката не следва сградите, които са около нас, следва една поредица от стари пощенски картички. Събитието включва две различни беседи, като и двете започват от една голяма панорамна снимка на София и от нея вече започваме да търсим различните детайли, сгради, улици..."
Здравко Петров е уверен, че най-големият шанс за културното наследство на България е, ако обществото припознае като ценност старите сгради.
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.
"Прогледай, твоята вяра те спаси", казва Господ Иисус Христос на един нещастен слепец в евангелското четиво, посветено на йерихонския слепец. Когато Христос призовава Йерихонския слепец при Себе си, Той го пита: "какво искаш да ти сторя?"... И той отвърнал: "дай ми да прогледам!" Той съзнава своята телесна слепота, а ние в по-голямата си част не..
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg