Българският фармацевтичен съюз предлага такса "рецепта” да се плаща на аптеките всеки път, когато се купуват лекарства с рецепта. Пациентски организации се обявиха против това да плащаме, когато фармацевтите ни помагат в аптеката.
„Не искаме пациентите да плащат повече. Просто трябва да бъдем изслушани“ – каза председателят на Регионалната фармацевтична колегия Шумен Евгени Панайотов в репортаж на Мина Денева за Радио Шумен, който можете да чуете в звуковия файл.
В момента у нас около 2 млн. души нямат достъп до фармацевтични услуги, в 14 малки общини няма аптека, същевременно сме на първо място по брой аптеки в големите градове – тези данни е изнесла Дора Янкова от БСП. Те планират създаване на Национална аптечна карта, както и на платформа, в която потребителите да могат да споделят проблеми.
В „Нашият ден“ темата за таксата рецепта и аптечната карта коментират проф. Асена Стоименова, председател на Българския фармацевтичен съюз, и Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация.
„Нека не се изважда тази такса от контекста – призова д-р Стоименова. – Обяснима е реакцията на пациента на думата "такса" в най-бедната страна от ЕС, в която пациентът плаща най-високата такса. В момента тя е 2 лв. на 100% реимбурсираните продукти. В много държави здравноосигурителните фондове заплащат такси, за да може фармацевтите да предоставят тези консултации, защото парадоксът е, че аптеките са натоварени с една социална функция, а по законодателство са изключително и само търговски обекти.
Трябва да има баланс между това аптеката да е търговски обект и социалната ѝ функция. И ако се откажем от социалната функция, аптеките естествено ще останат само в големите градове.“
„За съжаление в момента аптеките са превърнати в квартално магазинче, в което всеки може да влезе и да си поръча нещо – изтъкна и д-р Хасърджиев. – Подкрепяме справедливите и обосновани искания на Фармацевтичния съюз – каза той.
Ролята на фармацевта е изключително важна. Предложението фармацевтът да информира пациента за различните генерични аналози на дадени лекарства е не само препоръчително, а спешно трябва да се случи в най-бедната държава с най-висок процент доплащане на лекарствените продукти.“
И двамата събеседници смятат, че създаването на Национална аптечна мрежа само по себе си няма да доведе до разкриване на аптеки в малките населени места.
„Създаването на Национална аптечна карта е начин за събиране на информация. Решенията, които ще се вземат на базата на тази информация, вече биха довели до разкриване на аптеки.
В този смисъл създаването на карта е стъпка 1, но стъпка 2 е тази, която, в зависимост от създаден механизъм, ще доведе аптеките в малките населени места" – каза д-р Стоименова.
Репортажа на Радио Шумен и разговора на Александър Райчев с проф. Асена Стоименова и д-р Станимир Хасърджиев можете да чуете от звуковия файл.
"Прогледай, твоята вяра те спаси", казва Господ Иисус Христос на един нещастен слепец в евангелското четиво, посветено на йерихонския слепец. Когато Христос призовава Йерихонския слепец при Себе си, Той го пита: "какво искаш да ти сторя?"... И той отвърнал: "дай ми да прогледам!" Той съзнава своята телесна слепота, а ние в по-голямата си част не..
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не..
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg