Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво трябва да се случи сега, за да има туризъм утре

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Туризмът е сред най-засегнатите от кризата браншове. В близко и далечно бъдеще той ще претърпи най-много промени в начините си на функциониране.

Колкото до предстоящия активен сезон, Министерството на туризма изразява надежда за късно лято и има готовност отново да постави на обсъждане въвеждането на Гаранционен фонд.

Чуйте в звуковия файл какво каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева за мерките, които се вземат на национално и общоевропейско равнище и какви са очакванията за срещата на министрите на туризма в Европа.

Какво се случва и какво трябва да се случи сега, за да има туризъм утре?

"Трябва да спрем да гледаме на туризма като на летен курорт – каза експертът в бранша Любомир Попйорданов. Надеждите са за късен летен сезон, но е ясно, че дълги ваканции и отпуски за работещите няма да има. Хората вече използваха платения си отпуск.

От това следват няколко неща. Едно от тях например е отпреди кризата и е свързано с изграждането на добра, надеждна мрежа от обществен транспорт в планините и до малки населени места около големите градове. 

Ясно е също, че българите това лято ще почиват в България и трябва да се работи за това България да бъде за българите. Съществен момент в тази стратегия е, че рекламата трябва да започне сега, а не тепърва при отпадане на мерките.

Проблем е, че държавата и министерството не водят диалог с бранша. Те се срещат с избрани представители, но не и с бранша. В техните срещи прозира лобистки интерес, а ако няма дебат, няма да има и бъдеще за туризма.

Туризмът трябва да стане отрасълът, в който  се осъществява БВП, а не се губи БВП."

Чуйте повече за проблемите, пред които се изправя туристическият бранш,от разговора с Любомир Попйорданов.

Най-неблагоприятна като че ли е прогнозата за авиосектора. Това, което се знае, е, че нищо не се знае. 

Обсъждат се идеи средната седалка в самолетите да остава празна. Пътниците да са през един, да има паравани между седалките, както и филтри за пречистване на въздуха.

Ако се възприеме мярката за освобождаване на средната седалка обаче, нискотарифните превозвачи предупреждават, че ще останат на земята.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58