Докъде се простира свободата на мисълта в условията на пандемия и има ли нови форми на геополитическо противопоставяне в деня на връчването на Наградата "Сахаров" за 2020 година на Демократичната опозиция в Беларус?
В контекста на размислите за свободата на мисълта, с поглед към изминалата 2020 година и ролята на Беларус, като парченце от пъзела на световната геополитика – международният анализатор Валерий Тодоров коментира в "Нашият ден":
Новите форми на геополитическо противопоставяне
"Ако говорим в по-широк план, световната политика е изправена пред нови изпитания. Част от политическите елити се опитаха да задържат властта, използвайки пандемията – тенденция, която обхвана и страни с установена демокрация. 2020 година наистина ще се окаже ключова година за бъдещето на света. Предполагам, че следващата година ще донесе още по-силни емоции в борбата за власт и най-вече за утвърждаването на новото мислене, разбирано като ясни национални приоритети и един по-широк поглед към света. За съжаление пандемията изостри националните страсти, предизвика затваряне на границите и затваряне на мисленето в националните граници."
Идеята за глобализма
Мисля, че световният политически елит не успя да се справи с тази криза и рухването на идеята за глобализма, разбирана като идея за свободното движение на хора, стоки... и изобщо свободната мисъл, беше силно накърнена. Следващата година ще бъде един термометър за това как в политиката страстите ще влияят върху здравето на демокрацията и на световната сигурност."
Феноменът Беларус
"Беларус е малка държава, но има ключово значение в регионалната сигурност. Беларус си остава един от най-верните съюзници на Русия, независимо от протестите срещу Лукашенко. Все пак голяма част от населението запазва добрите чувства към Русия и руснаците, което е интересен факт, като се има предвид, че Лукашенко е подкрепян в момента единствено от Москва. Разбира се, с всички резерви на руснаците. Лукашенко отдавна е един от неудобните политици, който се опита да играе между ЕС, САЩ и Русия, дори чрез изнудване. Беларус е буферна държава (намира се във важен граничен район), Беларус дълго време беше стабилна икономически, ситуацията се влоши едва през последните години. Протестите нямат силно изявен социален характер – те са протест срещу личността. Те отхвърлят този модел на управление – на един политик с грубо политическо мислене, арогантен, безцеремонен... Беларус е един интересен политически феномен в момента."
Политиката като професионално занимание
"САЩ е глобален играч и ако има нещо общо с това, което се случва в Беларус, е, че част от протестите са именно срещу начина на управление, срещу личността. В САЩ се случи нещо, което никой не бе допускал – една непредсказуемост в поведението на лидера и невъзможност на демократичните институции да повлияят върху негови крайни решения. И същевременно появата на един непрофесионален политик на сцената – с бизнес мисленето, с разрушаване на представата за политиката като професионално занимание... Лукашенко също не е професионален политик (бил е председател на колхоз), човек от народа. И в двата случая се сблъскваме с опасна тенденция – непредсказуемост в управлението, непредсказуемост на личността, която има прекалено много власт."
Пандемията и политиката
"Мисля, че тази пандемия, тази криза ще изкара политици с мислене от нов тип, което носи много рискове. Старите правила са разрушени – нови правила няма. Част от демократичните механизми са разрушени с идеята, че се появят нови, от друга страна – това обединяване на интересите на Изтока и Запада – съответно със сблъска и противоречията на две страни – последиците ще са от икономико-социален характер."
Прогноза
"Икономическите процеси ще определят все повече световната политика. (Нещо, което се случва през последните 20 години, особено изострено след кризата през 2008-а) Ако преди политиката диктуваше на икономиката, сега икономиката диктува на политиката. И големите компании и икономически играчи на пазара избират свои политици, финансират ги и разчитат, че чрез властта ще постигнат нови дивиденти, което води до едно още по-силно разслоение в обществата и носи социални рискове и рискове за световната стабилност.
Големите и малките държави
"Няма малки и големи. Един регионален конфликт вече много бързо може да се превърне в глобално противопоставяне. Еднополюсният свят, който смятахме, че ще издържи дълго, е разрушен. Многополюсният свят още не е оформен."
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg