"ФотоФабрика – Факт и Фикция" кани на среща с двама от най-ярките представители на съвременната българска фотография – проф. Цочо Бояджиев и Николай Трейман.
Проф. Цочо Бояджиев е много повече от основоположник на философската медиевистика в България; той е член на няколко европейски академични институции; автор е на научни монографии, преводи, поетични сборници, на фотографски албуми – самостоятелно и в съавторство с Николай Трейман – негов приятел, учител, съмишленик и партньор във фотографските пътешествия.
Николай Трейман е организатор на фотографски курсове и пленери; консултира първите български броеве на "Нешънъл Джеографик" и е сред малцината български артисти, участвали в най-престижния фотографски фестивал в Европа – фестивала в Арл, с авторската си изложба "Блатото".
Ученият и философът, поетът и писателят, преводачът и фотографът, преподавателят и ученикът – заедно и поотделно рисуват всекидневния живот през поетични метафори и философска дълбочина и разказват увлекателно за съвместната си работа.
В предаването звучат и гласовете на Юлиян Табаков, чийто проект “Портрет на умиращ титан” е изложен в галерия „Райко Алексиев“, както и на Владислав Христов – първият българин носител на хайку наградата “Basho-an”, за когото фотографията и поезията са неразривно свързани, съществуват като два паралелни прочита на една и съща действителност – единият чрез словото, а другият посредством фотографиите.
Снимките са предоставени от авторите на "ФотоФабрика – Факт и Фикция"
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg