Представлението “Ариадна на Наксос“ от Щраус трябваше да се постави на сцената на Софийската опера през ноември, но отпадна от програмата поради заболяване на част от екипа от Covid-19.
Кога може отново да се очаква постановката и за какъв прочит да се подготви публиката разказва в “Нашият ден“ режисьорката Вера Немирова.
“Много нелепо развитие, седем души от постановката пострадаха със зарази. Когато човек се срещне с това заболяване, си има дълго работа с него. За щастие имах късмет и го изкарах в по-лека форма.
Гледам напред към новия ни шанс за “Ариадна на Наксос“ през пролетта на 2022 г., най-вероятно ще бъде през май.“
„Ариадна на Наксос“ като творческо предизвикателство
На първо място е много интересно с това, че винаги имаш тези две нива на разказ. От една страна е театър в театъра, от друга показва бекстейдж ситуация - живота на артистите, техните притеснения, тяхната зависимост от меценатите и парите, което е адски актуална тема. Това е тема без граници и без време. Сякаш колкото повече време минава, толкова по-зависими ставаме от тези неща.
От трета страна има и митологически аспект в “Ариадна на Наксос“ – прекрасната история на Ариадна, която чака бога на смъртта, но вместо смъртта среща любовта в лицето на Бакхус, който идва накрая. По наш прочит това е музиката, самият композитор, който се явява в лицето на своя герой и я спасява на този спасителен остров, който се нарича изкуство. Според мен това е нашият най-силен творчески аспект, който е вкаран в това произведение.“
Откриването на новия сезон на Миланска скала на 7-и декември с “Макбет“ от Джузепе Верди
“Гледах “Макбет“ само по телевизията и винаги тези телевизионни предавания на една опера не могат да бъдат достоверни с това, което човек би видял на живо.
На първо място е радостен фактът, че нещата се случват наново. Особено Италия, която беше много измъчена от пандемията, имаше много болни и много починали, много локдаун ситуации през изминалите два сезона.
Относно постановката намирам, че много доминираше мултимедията и ефектите и считам, че това не е нужно. Това обаче е лично решение на всеки режисьор.“
Съвременната публика
“Според мен времето на статичния оперен театър е свършило, на историзиращите постановки. Публиката вече е достатъчно интелигентна и това не може да я задоволи, тя гледа много, свикнала е и с модерните медии.
Това не е нашата задача да пресъздадем нещата, защото ние не сме театрален музей. Ние сме живи артисти, които имат задачата да преведат намеренията на автора с един съвременен език.“
Как се чувства Макбет в BMW
“Ако това му помага да направи по-добър характер – добре. Но, ако застане до това BMW и ръкомаха със старомодните оперни жестове и в отношенията между персонажите не е решено нищо по по-съвременен начин, тогава не му помага.
Годината беше с много изпитания и радости. Бъдете здрави и се обичайте!“
Чуйте Вера Немирова в звуковия файл.
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg