Мирът е думата във фокус в това издание на “Гласът на времето” по програма Христо Ботев на БНР. Мирът, като обратното на войната, която се води днес, 13 март 2022 година, в най-голямата държава, чиито граници са в Европа – Украйна, след като Русия я нападна. Но и мир, като възможност за всеки от нас българите – да създаде частица умиротворение, спокойствие, човечност в съдбите на тези, които бягат от войната.
"Когато към теб се обръщат майки с деца, с един сак и с нула лева в джоба – какъв трябва да си, за да не им помогнеш?" – пита в това предаване журналистката и активист Теа Денолюбова.
"В най-трудните моменти се показва най-гнусното и най-великото на човешката природа" – казва учителят и историк Емил Джасим, който споделя – “Върна ми се вярата в безкрайната българска доброта и гостоприемство".
“Мир” на руски език означава свят – като “вселена”, “природа”, а българите имаме и думата – “всемир”, която е синоним на свят. А на украински език думата за мир – е світ.
“Тези думи ни напомнят, че българите, украинците и руснаците сме свързани както исторически, така и културно, през кирилицата например, но и че всички хора по света сме свързани” – казва водещият Даниел Ненчев.
Възможно ли е думите да произведат мир? Защо словото е по-силно от меча? Откъде идва парадоксът в историята – естественият враг на човека да е неговият съсед? И как всеки може да помогне на хората от Украйна или Русия, които са избягали от войната – това са въпросите, които се обсъждат в това предаване.
В контекста на войната става дума още за пропагандата, информацията, истината, лъжата, древна Гърция, романа на Джордж Оруел “1984”, актуални сериали като “Убивайки Ив” или филми, като “Мрак” на Душан Милич, който може да се види в програмата на София филм фест.
Чуйте предаването от звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg