Сезон "Лято" на първата у нас Академия за овчари "По Тодорови кошари" събра група млади българи в Пирин планина. Те се включиха в работата на стопанството и се завърнаха към корените на един почти забравен поминък – овчарството. Академията предвижда провеждането на четири сезона годишно за завършване на целия обучителен цикъл.
Автохтонните породи, чиито днешни представители носят белезите на дивите свои предшественици, са запазили по естествен път най-ценните качества. Това е каракачанската овца, а тя е българска порода, която се отглежда за добив на мляко, месо и вълна и е най-типичният и примитивен представител на грубовълнестия тип овце у нас.
По нашите земи са открити изображения на овце по керамични съдове още от времето на тракийската цивилизация. Каракачанската овца е получена от народна селекция на овчари номади и предимно каракачани и една от най-древните породи овце на Балканския полуостров.
Тя е устойчива към сурови климатични условия, към болести и инфекции и има силен имунитет. Заедно с планинската дългокосместа калоферска коза двете автохтонни породи играят важна роля в поддържането на баланса на екосистемите в планинските райони у нас.
Повече за академията, ентусиазма и опазване на ценните породи чуйте Тодор Георгиев, създател и ръководител на първата в България Академия за овчари. Самият той е потомствен овчар в района на Кресна.
Вторият сезон "Есен" на Академията ще се състои през първата половина на ноември 2023 г. Ежедневна паша, почистване на кошари и обезпаразитяване на животните, както и почистване на пасищата, са само част от предстоящите практически занимания.
Чуйте повече в звуковия файл.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg