Евреите, чехите и руснаците заемат значително място в обществения живот в следосвобожденска България. Частица от общата картина на техния принос представлява изследването на д-р Дарина Колева – "Евреи, чехи и руснаци в Разград от края на XIX до средата на XX век".
"Изборът на тази тема е продиктуван от убеждението, че без регионалните проучвания представата за евреите, чехите и руснаците в страната въобще е непълна и недостатъчна. Във всеки район е съхранена специфична информация, която позволява да се откроят по-различни моменти и по-пълни изводи", казва тя.
Книгата проследява социокултурната характеристика на еврейската и руската общности, представени са различни аспекти от техния живот и толерантното им съжителство. Отделено е място и на чехите в Разград, които са малко на брой, но със силно участие във водещи сфери на обществения живот. Тезата на д-р Дарина Колева акцентира върху специфичните приноси на евреите, чехите и руснаците в Разград в процесите на модернизация на българското общество.
Представянето на изследването ще се състои на 13 ноември 2023 г., от 17:30 часа в Художествена галерия "Проф. Илия Петров" в града.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg