Според доклад на Института за икономически изследвания към БАН България е една от държавите в ЕС с най-високи нива на енергийна бедност. 1/4 от населението в страната не може да се отоплява адекватно.
Рубриката "Говорят: Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя инициативата "Изгрей.БГ" – първата енергийна общност в страната. Тя е създадена от братята Михаил и Цветан Георгиеви, които се борят не само за повече възобновяеми източници, но и за преодоляване на енергийната бедност в България.
Михаил Георгиев разказва за идеята и пътя до нейното осъществяване.
По думите на Георгиев енергийните общности съществуват в Западна Европа от десетилетия и обхващат не само соларна енергия, но и вятърна, както и дейности по реновирането на сградите и осигуряването на енергийна ефективност.
Появата на първата енергийна общност в България е позитивна промяна в енергийния сектор, към която основателите на "Изгрей.БГ" решават да пристъпят, след като се запознават с дейността на този тип инициативи в Европа.
В България все още няма дефиниция за енергийната общност – тя не съществува като юридическо понятие, пояснява Георгиев.
Гостът разказва за началото на първата енергийна общност у нас, което е поставено със соларна инсталация в имот в село Белозем.
Георгиев предвижда, че в бъдеще гражданите ще имат по-голяма и активна роля в енергетиката в България. От държавната политика зависи как това ще бъде регулирано, защото трябва дейността да се анализира и да бъдат въведени подзаконови нормативи, по думите на госта.
"Изгрей.БГ" предлага за свободно ползване наръчник със съвети за гражданите, които искат да обновят сградите си с цел енергийна ефективност, споделя Георгиев.
Наръчникът може да бъде намерен безплатно в социалните мрежи на "Изгрей.БГ”.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..
В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..
През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg