Прекомерната употреба на антибиотици води до развиване на резистентност на микроорганизмите към този вид лекарства, която, довежда до повишена смъртност от различни инфекции. Според прогнозите на специалистите, ако не се вземат спешни мерки до 2050 година, този проблем ще отнеме живота на милиони хора по света и ще се превърне в по-честа причина за смърт от рака.
По препоръка на Световната здравна асамблея, още през 2017 година у нас е трябвало да започне изпълнението на национална програма за справяне с проблема. Документът отдавна е готов, но вече трета година отлежава в Министерството на здравеопазването в очакване на одобрение, заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев и открои акцентите в програмата:
"Актуализация и приемане на нови решения във връзка с контрола на вътреболничните инфекции, възпитание на обществото, обучение и продължаващо обучение на лекарите извън болничната медицина".
По данни на Националната референтна лаборатория по антибиотици, страната ни е под средното ниво за смъртност, причинена от резистентни бактерии. Най-висока смъртност по този показател в Европа е регистрирана в Гърция и в Италия.
В световен план 700 хил. души годишно губят живота си поради последствията на резистентността. В Европа са около 33 хиляди души. Това заяви в предаването „Преди всички“ експертът по обществено здраве в българския офис на Световната здравна организация..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478