Очаква се „сребърно цунами“. Така определи д-р Здравко Карамитев процесите, които предстоят и в България, и в света, свързани със застаряването на населението. Държавата у нас не финансира в достатъчна степен нарастващите нужди за палеативни грижи. Управителят на хоспис „Добролюбие“ в Кърджали получи докторска степен по социална медицина, управление на здравеопазването и фармацията. В края на миналата седмица той защити успешно дисертация на тема: „Състояние и проблеми на хосписните грижи и интегрирането им в националната здравеопазна система“ във Факултета по обществено здраве на Медицински университет, гр. София.
„Беше извършено мащабно проучване на хосписите в страната. Изследваха се повече от половината хосписи, което прави изследването достатъчно представително и може да се каже, че са идентифицирани съществените проблеми. Изводите от проучването на три целеви групи – това са мениджъри на хосписи, медицински персонал, работещ на основен трудов договор в хосписи, както и потребителите и техните семейства, всички те под една или друга форма посочват, че основният проблем е липсата на обществен ресурс за финансиране на хора, които са в крайна нужда и са един вид, дискриминирани, защото са осигурени, а не могат да ползват здравноосигурителните си права“, посочи д-р Карамитев един от основните акценти в дисертацията му.
Сред другите проблеми на хосписите е липсата на утвърден стандарт, на регламент за документооборота на тези лечебни заведения и редица други, които „спъват интеграцията на хосписите в здравната система, което е крайно необходимо. Този модел е в целия цивилизован свят. Всички те осигуряват палиативна грижа за пациенти“, допълни още управителят на хоспис „Добролюбие“.
Той подчерта особената важност на този вид здравни заведения в България на фона на факта, че страната ни е на пето място по застаряващо население. По думите му в света, а и у нас „застрашително сребърно цунами се очаква – много възрастни хора с все по-тежки здравно-социални потребности и това неминуемо ще води до големи проблеми за всички социални и здравни системи. За жалост при нас закъсняват много“.
Д-р Карамитев изрази надежда, че макар бавно, проблемите започват да намират решение. Той припомни, че вече са приети промени, според които част от палиативните грижи могат да бъдат поемани от социални институции. Също така в цялата страна са изработени социални карти. В Кърджали също има такава. Одобрена е от социалното министерство, от което се предполага, че ще бъде осигурен финансов ресурс, макар лимитиран, и за тези нуждаещи се.
Очаква се с наредба министърът на здравеопазването да регламентира кои и как социални заведения могат да предоставят палиативни грижи за нуждаещи се потребители.
Акредитирането на докторски програми по палиативни грижи и гериатрия в медицинските университети в Пловдив, в Стара Загора и може би в Плевен дава надежда, че страната ни ще се присъедини към държавите с най-добри практики в грижата за възрастното си население.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Бледорозови хриле, бистри очи, тяло, покрито със специфична слуз, люспите стоят здраво върху мускулатурата, не падат лесно и самостоятелно. Това се признаците, които, ако съблюдаваме, можем да сме сигурни и спокойни, че сме си купили качествена, хубава риба. Съветите са от д-р Георги Грозев, директор на Областната дирекция по безопасност..
Област Кърджали в много голяма степен е готова да посрещне зимата. Пет от седемте общини са отличници. В две от общините – Момчилград и Крумовград все още има за решаване някои проблеми, но надеждите са, че и те ще се справят със снегопочистването и зимното поддържане на пътищата. Така може да се обобщят изводите, направени на работна..
Около 7,30 часа вчера в района на село Бели пласт 70-годишен с „Ауди“ загубил контрол над управлението, автомобилът напуснал пътното платно и се блъснал в скат. Водачът напуснал мястото на произшествието, без да уведоми контролните органи. Около 10 часа е бил прегледан от спешни медици в болницата в Кърджали и освободен. Произшествието е обработено..
Пътни полицаи от сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Смолян и ученици при ОУ „Юрий Гагарин“ – участници в Детска полицейска академия, проведоха съвместна кампания за пътна безопасност „Посланията на есенния лист“ на главен булевард в град Смолян. Учениците изработиха есенни листа с послания към шофьорите, напомнящи за толерантност, внимание и..
Служебният премиер Димитър Главчев очаква финалното решение за пълното приемане на България в Шенген на 12 декември. В деня на срещата в Будапеща Главчев посети граничния пункт "Кулата". Днешната среща на вътрешните министри на Австрия, Унгария, Румъния и България е предпоследната стъпка по пътя ни към пълноправно членство, каза..
Президентът Румен Радев пожела успех на парламента в избора на председател на Народното събрание. Държавният глава очаква Конституционният съд да се произнесе в разумни срокове по жалбата му за промените в основния закон. "Пожелавам успех на парламента в избора на председател", каза президентът Румен Радев. Той коментира актуалните..
На 21 ноември деца и родители се събраха в ОДК за да отпразнуват заедно Деня на християнското семейство. В църквата на този ден се отбелязва светлия християнски празник Въведение Богородично –един от дванадесетте големи вселенски празници. От векове нашите предци са вярвали, че домът е свещено място, в което децата получават грижи и обич и се..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478