В етнографския комплекс "Етъра" край Габрово, по традиция на този ден се пресъздават празничните обреди от миналото. Посетителите ще могат да се залюлеят на гергьовски люлки.
Малки и големи днес ще се залюлеят на гергьовски люлки, вързани на зелено дърво и ще се претеглят на кантари, както са правили в миналото, за да проверят дали ще е пълна годината. Посетителите могат да се включат в месенето на гергьовски хляб и да разгледат изложбата, която показва обредни хлябове от Габровско със специфична украса.
В празничния ден ще бъде открита възстановената балканджийска мандра в музея. В нея са показани дървени каци, бакърени казани, ведрици за доене и мотовилки каквито навремето овчарите използвали през лятото. След пашата събирали млякото в мандрите и от него правели сирене, масло и други продукти за домакинството. Мандрите се отваряли по Гергьовден и продължавали да работят до Илинден. Преди повече от 40 години е затворила и последната действаща мандра в местността "Узана" над Габрово.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..