До понеделник специална работна група ще трябва да посочи как да продължи реставрацията на археологическите разкопки край столичното ларго. Те бяха спрени от министъра на културата Вежди Рашидов след сигнали от граждани, които смятат, че реставрацията не отговаря на оригиналния облик на находките. Заместник-министърът на културата Бони Петрунова очерта предстоящите задачи пред работната група:
В най-бърз срок да се направи нещо като анализ, нещо като рецензия, нещо като експертиза на проекта до момента.
Заместник-кметът на столичната община Тодор Чобанов коментира хода на реставрационните дейности:
На първо място, беше коментиран доста ясният въпрос със сигнирането или маркирането на това, което е консервационен натиск, което се добавя, за да бъде защитен оригинала. Абсолютно сме категорични и аз тук мисля, че няма колебание - оригиналите са си там, те са на лице, просто са надзидани, с изключение на така наречената тухлена сграда. В цялата зона са доста коректно надзидани и сигнирани.
Манол Глишев, един от хората, притеснени от реставрираните старини, коментира:
Относно запазването на археологическия пласт на неговата видима част и неговата видима промяна, не смея да коментирам еднозначно дали няма значителни разрушения, или има такива. За момента, преди да се е образувала и да е заработила нашата работна група мисля, че това би било прибързано от моя страна.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..