Признаване на турски геноцид над българите от Тракия и Мала Азия от 1913 година и поставяне на въпроса за имотите на бежанците от тези райони като условие за членството на Турция в Европейския съюз поискаха в декларация Българските тракийски дружества.
Няколстотин души от Южна България изразиха недоволството на протест в София. Темата за проблемите на потомците на бежанците се неглижира от няколко поредни правителства, заяви председателят на Съюза на тракйските дружества Красимир Премянов:
В периода 1913-1925 г. близо половинмилионното българско население в Тракия и Мала Азия насилствено или чрез икономическа принуда е прогонено от родните си места. Принудено е да изостави собствените си имоти без справедливо обезщетение. Повече от 100 години те се ползват незаконно от турската държава. Това са тежки нерешени проблеми между Република България и Република Турция, хвърлящи сянка върху нашите взаимоотношения, независимо от приказките за приятелство и добросъседство.
Според тракийците управляващите трябва спешно да се занимаят и с проблеми като радикализация и турцизиране на българските мюсюлмани и пълзящата ислямизация на Родопите.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..