Разглеждането на първоначално подадените заявления – досега срокът беше тридневен, според новите правила, до два работни дни. Разглеждане на допълнително подадени документи – срокът беше тридневен, сега става до края на следващия работен ден след подаването. Изпращане за външна експертиза – досега писваше регламент, сега регламентът е до края на работния ден, следва денят, в който е разгледано заявлението. Представяне на външна експертиза – срокът беше 14-дневен, става седемдневен. Разглеждането на заявлението от Обществения съвет – става не по-късно от десет дни след получаване на оферта и доклади от външна експертиза.
Децата ще могат да получат имплант или да заминат на лечение в чужбина само със становище от лекарска комисия или онкокомитет, без да се търси мнението на външен експерт, обясни зам.-министър Ваньо Шарков.
Това сериозно ни тревожи, защото понякога интересите на болницата не съвпадат с интересите на детето, коментира Красимира Величкова, член на обществения съвет на Фонд и директор на Българския дарителски форум:
Идеята, когато през 2010 се променяше правилника на фонда да има независими външни експерти, които индивидуално да дават мнение, а именно, да им се даде възможност по спокойно да изразяват мнението си, по обективно в най-добрия интерес на детето. Опасяваме се, че общото мнение на лекарите би било по-добре от няколко обективни, индивидуални мнения на външни експерти.Промените разширяват правомощията на директора на Фонда, който задължително трябва да е лекар. Становища ще дават националните консултанти, председателите на научни дружества или изрично посочени от тях специалисти.
По-рано представители на неправителствени организации в Обществения съвет на Фонда алармираха, че новата администрация бави лечението на тежко болни деца.
Процедурата, по която Фондът за лечение на деца заплаща имплантите, ще бъде облекчена с планираните промени в правилника. Това заяви пред "Хоризонт" директорът на Фонда проф. Владимир Пилософ:
Предложенията за промени в правилника ще бъдат качени на сайта на Министерството още днес. В следващите две седмици всички заинтересовани могат да изпращат становища и предложения.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..