България празнува 131-вата годишнина от Съединението на Източна Румелия и Княжество България. Денят ще бъде отбелязан с празнични концерти, църковни служби и военни ритуали в цялата страна.
Център на тържествата е Пловдив, където на този ден през 1885 година военни части и четата на Чардафон Велики арестуват поставения от османците губернатор и обявяват Съединението.
Тържествата започнаха сутринта с молебен в катедралния храм „Света Богородица“. По обяд на площад „Съединение“ посрещнаха участниците в Международния мемориален маратон, които ще пробягат 24 километра, стартирайки от центъра на град Съединение. Вечерта пред Военния клуб в Пловдив комитет "Родолюбие" ще представи възстановка на събитията от 6-и септември 1885 година.
В Регионалния исторически музей ще бъде представена специална изложба. Тази година експозицията е наречена "Пловдив по пътя към модерния свят“, посветена на историята на града от Освобождението през 1878 година до втората половина на 20-и век.
Кулминацията на празника е тържествена заря-проверка на площад "Съединение" от 20.30 часа. Церемонията ще бъде предавана пряко по БНР. Очаква се да присъства председателят на Народното събрание Цецка Цачева и много други официални лица.
Тържествата по случай 131-вата годишнина от Съединението на Източна Румелия и Княжество България в Пазарджик ще започнат в 11.00 часа с празничен концерт на площад „Константин Величков“. В същия час във Велинград ще бъде извършен ритуалът по издигането на националното знаме. Програмата включва парад-дефиле на Младежкия духов оркестър с мажоретен състав. Организиран е и благотворителен спектакъл.
В Ямбол отбелязването на Съединението ще започне в 10.00 часа с изпълнение на Ямболския духов оркестър на площада пред Общината. В 10.30 часа е началото на тържествената церемония с ритуал по издигане на националния флаг, празнично слово на кмета Георги Славов и благодарствен молебен. В ритуала ще участват представителни части от военни формирования на Ямболския гарнизон. Честването на Съединението ще продължи с шествие по централните улици на града до Паметника на загиналите за националното ни освобождение, където ще бъдат поднесени венци и цветя.
Тържествен ритуал и концерт на площад "Възраждане" в Плевен ще бележи днешния ден. Общоградското тържество е от 11 часа пред паметника на Четвърти плевенски пехотен полк в градската градина. Вечерта на сцена "Водна каскада" с рок концерт започва националната кампания на група „Хоризонт“ и родни музиканти под мотото: „Изпей “Обичам те“ на български“. Копие на Манифеста на Александър Батенберг за Съединението и брой на издавания от Захари Стоянов вестник „Борба“ са част от ценните експонати, които жителите и гостите на Плевен могат да видят в Регионалния исторически музей в града.
Вратите на музея са отворени за посещение днес, а в експозициите могат да се видят експонати, свързани с днешната дата – 6-и септември.
В Ловеч отбелязват годишнината с концерт „Вечните песни на България“ и „Урок по родолюбие“. В шатри, разположени на централния площад, посетителите могат да се докоснат до оръжие от 19 век, униформи и войнишки принадлежности. За учениците са подготвени занимателни игри, свързани със Съединението.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..