След 15 август се очаква бившите „Царски конюшни“ да бъдат обявени за паметник на културата с национално значение. Това съобщи министърът на културата Боил Банов и уточни, че документите за това се подготвят.
Банов подчерта, че и сега сградата е под закрилата на закона.
„Тя е същата закрила, която ще даде и статутът. Статутът на културна ценност сам по себе си е едно отношение на държавата към определени обекти. Той няма да промени границите и режимите. Даването на статута за културна ценност дава повече възможности на собствениците вътре да търсят инвестиции по програми и проекти, за да поддържат, което е важно и ключово и никак не е без значение".
Министър Банов уточни, че действията на министерството досега не могат да се тълкуват като забавяне:
"Когато искаш да направиш една процедура максимално отговорно така, че после да няма хипотези на отмяна съдебни и така нататък, това не може да се счете като забавяне".
Министърът изрази съмнение, че до 15-ти август ще бъде напълно изяснена собствеността на сградата:
"Тя е толкова объркана във времето, толкова е отдавана, преодавана от областни управители на различни учреждения, взимане, връщане. Не са си вадили някои актове, други са вадили".
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..